Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

Al. Jana Pawła II 14
16-300 Augustów
tel
. 785 227 883, 500 091 114 602 687 774

wk_kurp@wp.pl
janchrzciciel.augustow.p
l

Bank Spółdzielczy w Augustowie, nr rachunku: 20 9351 0000 0019 5849 2000 0010

Start Ogłoszenia
Ogłoszenia duszpasterskie


VII niedziela Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 20. 05. 2018 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 20 maja 2018 07:22
 1. W niedzielę, 20 maja przeżywamy w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - popularne Zielone Światki. Cieszę się, że Parafianie już spontanicznie dekorują domy i posesje flagami narodowymi i religijnymi. Dziś uroczystości odpustowe w Studzienicznej.
 2. Jutro, w poniedziałek, 21 maja Uroczystość NMP Matki Kościoła, drugi dzień Zielonych Świątek. Msze św. sprawowane będą przed południem o godz. 8.00 i 10.00 a po południu o godz. 17.00 w kapliczce i o 18.00 w świątyni.
 3. Za tydzień, 27 maja dzieci klas trzecich w dwóch grupach o godz. 10.30 i 12.30 przeżywają swoją I Komunię św. Spowiedź dzieci i rodziców już w ciągu całego tygodnia a szczególnie w piątek, 25 maja od godz. 15.00. Już dziś dziękuję rodzicom za zaangażowanie się w liturgię, dekorację kościoła i zadbanie o otoczenie świątyni. Dziękuję rodzicom dzieci I Komunijnych za posprzątanie świątyni i ofiarę na wymalowanie świątyni. Dzieci mają swój biały tydzień i będą przychodzić codziennie na liturgię o godz. 18.00. Dziękuję Siostrze Teresie i Pani Halinie, kapłanom, Panu Organiście i Zakrystianinowi za przygotowanie dzieci, próby i organizację uroczystości. Bóg zapłać.
 4. Dziękuję Panu Marianowi i Szymonowi Karbowskim za konserwację silnika i systemu wentylacji kościoła.
 5. Zachęcam do czytania prasy katolickiej

 

 
VII niedziela Wielkanocna - Uroczystość Wniebowstąpienia 13.05.2018 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 12 maja 2018 21:21
 1. Wczoraj, w  sobotę, 12 maja o godz. 10.00 w katedrze Ełckiej Ks. Diakon Krzysztof Puczyłowski przyjął świecenia kapłańskie. Uroczystą Mszę św. prymicyjną Ks. Neoprezbiter sprawuje dziś, w niedzielę, 13 maja w naszej świątyni o godz. 12.00. Serdecznie zapraszamy (cieszymy się z przeżycia tego) - na przeżycie tego - radosnego wydarzenia i wdzięczności Panu Bogu za dar kapłaństwa z naszej wspólnoty.
 2. Modlimy sie o święte powołania do służby Bożej w Kościele zapraszając w każdy czwartek na chwilę adoracji przed Najświętszym Sakramentem. To także radosny moment, aby podziękować Wspólnocie Złota Róża i Margaretki.
 3. Także dziś o godz. 10.30 dzieci klas IV przeżywają rocznicę I Komunii Św. Modlimy się aby z każdym rokiem umacniały swoją więź z Chrystusem Eucharystycznym i dojrzewały do przyjęcia darów Ducha Świętego.
 4. Za tydzień Niedziela Zesłania Ducha Świętego i główne uroczystości maryjne w Studzienicznej. Program na plakatach.
 5. Zachęcam do czytania prasy katolickiej.
 
VI niedziela Wielkanocna 06.05.2018 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 05 maja 2018 21:48
 1. Wczoraj nasz Alumn Cezary Kościuk przyjął w Bargłowie święcenia diakonatu. Cieszymy się z jego duchowego rozwoju i dziękujemy za pierwsze Słowo Boże które, Ks. Diakon Czarek skierował do nas, swojej rodzinnej wspólnoty. Gratulujemy szczęśliwym Rodzicom i Bliskim i dalej modlimy się o święte powołania do służby Bożej w Kościele zapraszając w każdy czwartek na chwilę adoracji przed Najświętszym Sakramentem. To także radosny moment aby podziękować Wspólnocie Złota Róża i Margaretki
 2. W sobotę, 12 maja o godz. 10.00 w katedrze Ełckiej Ks. Diakon Krzysztof Puczyłowski przyjmie świecenia kapłańskie. Uroczystą Mszę św. prymicyjna będzie sprawować w niedzielę, 13 maja w naszej świątyni o godz. 12.00. Serdecznie zapraszamy na przeżycie tego radosnego wydarzenia i wdzięczności Panu Bogu za dar kapłaństwa z naszej wspólnoty.
 3. Także w przyszłą niedzielę o godz. 10.30 dzieci klas III przeżyją rocznicę I Komunii Św. Spowiedź tych dzieci i ich Rodziców oraz Bliskich w piątek, 11 maja od godz. 16.00 ale można już wcześniej przed każdą Mszą św.
 4. W czwartek, 8 maja przeżywamy doroczną Uroczystość Św. Stanisława Szczepanowskiego, biskupa i męczennika. Otaczamy wszystkie Solenizantki i Solenizantów modlitwą i składamy najlepsze życzenia imieninowe.
 5. W tym roku do przygotowania procesji Bożego Ciała i ołtarzyków o tematyce religijno-patriotycznej zapraszam następujące wspólnoty:     1 ołtarzyk - mieszkańcy Wójtowskich Włók i Ślepska, 2 ołtarzyk przy Kapliczce - wspólnota żeńskiej Kantyczki i męskiej Ćwiary, 3 ołtarzyk przy zbiegu ulic Wiejskiej i Nowomiejskiej - wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, i 4 ołtarzyk - przy zbiegu ulic Nowomiejskiej i Staszica - wspólnota żeńskich i męskich Kół Różańcowych. Pragnę spotkać się z poszczególnymi liderami grup i proszę poszczególne osoby i rodziny do zgłaszania pomysłów czy idei przeżycia tej manifestacji naszej wiary w szczególnym roku Ojczyzny i Kościoła. Zapraszam wszystkich chętnych wraz z nami kapłanami na spotkanie do kościoła w piątek 11 maja po Mszy św. o godz. 18.00.
 6. Cieszymy się obecnością dzieci i Rodziców na placu zabaw i przy naszej świątyni, przy Grocie Matki Bożej czy królikach. Bardzo proszę Dorosłych, aby nie wprowadzać psów na plac zabaw i teren kościelny. Proszę także, aby dorośli zwracali uwagę na godnie i odpowiedzialnie korzystać z urządzeń które są wyłącznie dla dzieci a nie dla młodzieży i nie dla dorosłych. Kiedy placu zabaw w dni powszednie są grupy dzieci z przedszkola pod opieką Wychowawców, to nie mogą tam jednocześnie przebywać inne osoby i inne dzieci. Proszę o troskę o dobro wspólne i odwagę zwracania uwagi jeśli dzieje się coś niepokojącego.
 7. Zachęcam do czytania prasy katolickiej.
 
Refleksje duszpasterskie po „kolędzie 2018” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 17 lutego 2018 23:15

      Mieszkańcy naszej dzielnicy chętnie i życzliwie zaprosili kapłanów na spotkanie duszpasterskie z rodziną, poświęcenie domów i mieszkań. Także z szacunkiem i wdzięcznością myślę o małżeństwach mieszanych czy innowiercach, którzy otwierają swoje podwoje i zapraszają kapłanów. Odbieramy z radością potrzebę naszych Parafian do kontaktu i dialogu z duszpasterzami na tematy biblijne, eklezjalne i egzystencjalne.

      Wiele osób ma ochotną wolę włączenia się w aktywniejsze zaangażowanie się w działalność wspólnot religijnych. Kilku mężczyzn podejmie formację teologiczno-liturgiczną na Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii. Czas odwiedzin duszpasterskich stał się ubogacającą możliwością wsłuchiwania się w oczekiwania i propozycje Parafian dla owocniejszego przeżywania liturgii. Wiele rodzin z naszej Parafii przeżywa trudną sytuacje materialną z różnych powodów a wiele wciąż wiele osób młodych emigruje w poszukiwaniu lepszych warunków płacy i pracy. Statystycznie Parafia liczy około 5400 mieszkańców ale około 1300 osób pracuje za granicą a znacząca część to studenci oraz osoby tylko zameldowane. Stąd nasza wspólnota liczy realnie około 4 tysięcy wiernych. Niestety nasze społeczeństwo coraz bardziej posuwa się w latach i czasami na całej ulicy nie ma młodego małżeństwa, małych dzieci i młodzieży. Owocem kolędy są podjęte starania o unieważnienie małżeństwa czy decyzje o zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego. Kilka osób dorosłych podjęło przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Spotkaliśmy się z także hojnością Parafian zarówno dla kapłanów jak i na zamierzenia remontów czy inwestycji. Coraz więcej osób przesyła ofiary na konto parafialne i korzysta z odpisów przy rozliczeniach rocznych z Urzędem Skarbowym. Na nowe zamierzenia i konieczne remonty zarówno w kościele i kapliczce a także w salkach parafialnych złożyliście 47.630 złotych, które zostało wpłacone na konto parafialne.

      Planuję w tym roku koniecznie wymalować wnętrze kościoła, dokonać remontu dzwonów i wieży kościoła dzięki wybudowanemu systemowi schodów i drabin, wybrukować plac przy Kaplicy Św. Antoniego na Ślepsku, kontynuować prace przy Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego, powiększyć i utwardzić parking przy kościele oraz przy Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego  Po konsultacjach z Radą Parafialną podejmiemy decyzję o priorytetach inwestycyjnych w bieżącym roku.

 
Kaplica pogrzebowa Św. Jana Chrzciciela w Augustowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 30 stycznia 2016 16:23

Parafia św. Jana Chrzciciela w Augustowie dysponuje profesjonalną Kaplica pogrzebową i obszernym parkingiem.
Ważną okolicznością jest bliskość świątyni i możliwość skorzystania z sakramentów św.  czy odprawienia Mszy św. w gronie rodzinny jeszcze przed pogrzebem.  
Także bliskość mieszkańców sprawia, ze wielu sąsiadów i znajomych ma większa możliwość pomodlenia się czy pożegnania ze zmarłym.

Parafia ma dobrą współpracę z:
Zakładem Pogrzebowym Betania - tel. 87 644 51 73 prowadzonym przez Caritas przy ul. Skorupki 8
oraz
Zakładem Pogrzebowym "Kalla" z terenu naszej Parafii - tel. 87 643 11 20 lub 601812485

 


Main page Contacts Search Contacts Search