Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

Al. Jana Pawła II 14
16-300 Augustów
tel
. 693 55 66 57

 
janchrzciciel.augustow.p
l

PKO BP SA, nr rachunku: 18 1020 1332 0000 1702 1133 3202

Start Ogłoszenia
Ogłoszenia duszpasterskie


Ogłoszenia 11.11.2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 10 listopada 2018 17:55
 1. w poniedziałek 12 listopada br. odbędzie się spotkanie z mężczyznami, którzy chcą tworzyć w naszej parafii chorągiew Rycerzy JP II. Zapraszam mężczyzn do sali pod kościołem o g.16.30. Do Rycerzy mogą należeć także mężczyźni będący już w innych wspólnotach.
 2. Za tydzień 18 listopada br. będziemy gościli w naszej wspólnocie Ks. Jana Nowaka z Krakowa, który jest propagatorem życia i kultu Bł. Ks. Władysława Bukowińskiego. Przyjedzie do nas z relikwiami bł. Władysława więźnia obozu w Kazachstanie. Tym spotkaniem chcemy uczcić wszystkie osoby męczone przez systemy totalitarne a jednocześnie niedziela 18 listopada jest dla naszej parafii dniem odpustu ku czci św. Rafała Kalinowskiego. Codziennie przed błogosławieństwem będziemy modlili się przez wstawiennictwo Bł. Władysława o łaski a szczególnie za nasze rodziny. Bł. Władysław podczas zesłania do Kazachstanu im służył i otaczał je wyjątkową troską. W sobotę zapraszam tu do kościoła o g.17.00 na film o bł. Władysławie Bukowińskim a następnie na Mszę św.
 3. 20 listopada we wtorek o g.12.00 zostanie odprawiona Msza św. w int. Sybiraków, ich rodziny, wnuków Sybiraków oraz uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr.2 im Sybiraków oraz SP nr 2 im. Zygmunta Augusta.
 4. Od adwentu do Wielkanocy nie będzie Mszy św. w dni powszednie o g.17.00 w kaplicy i o g. 20.00 w naszej świątyni.
 5. Serdecznie zapraszamy na roraty codziennie o g.6.00. Jest to czuwanie Kościoła w łączności z Matką Bożą, ze szczególnym rozważaniem jej życia. Wszyscy dorośli, młodzież i dzieci przychodzą na roraty z lampionami.
 6. 9 grudnia będziemy gościli siostry Benedyktynki z Ukrainy, które podzielą się świadectwem wiary i służby w tamtej wspólnocie Kościoła. Wspierajmy ich posługę modlitwą i ofiarami.
 
Czym jest modlitewne Jerycho PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
środa, 31 października 2018 07:23

Czym jest modlitewne Jerycho!!!

Wielu parafian zapewne zadaje sobie pytanie skąd ta forma modlitwy. Oto krótka informacja o historii tej modlitwy.

Jerycho modlitewne jest formą odwołującą się do wydarzenia w Starym Testamencie, gdzie kamienne mury Jerycha runęły po tygodniu na wskutek trąb wojsk pod wodzą Jozuego. Gdy Jozue, następca Mojżesza wprowadzał naród wybrany, wyzwolony z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej, mieszkańcy Jerycha nie byli przychylni przybyszom. Izraelczycy szturmem musieli zdobywać miasto obwarowane potężnymi kamiennymi murami. Nie mogąc sprostać zadaniu tradycyjnym orężem, dowódca armii oblężniczej nakazał wojsku przemarsz wzdłuż murów obronnych przy głośnych dźwiękach trąb. Od huku trąb mury popękały i runęły, miasto zostało zdobyte. Ten historyczny epizod stał się dla nas współczesnych przyczyną do podjęcia szturmu na ogrom zła, jakie w naszych czasach szerzy się we współczesnym świecie. Stoimy wobec przełomowych wydarzeń w dziejach Europy i świata. Przełom, którego jesteśmy świadkami zdeterminowany jest narastającą falą terroryzmu w najokrutniejszych postaciach, wojnami, jak również ogółem poczynań, słusznie nazwanych cywilizacją śmierci. W nawiązaniu do tego wydarzenia ufamy, że wytrwała modlitwa jest w stanie skruszyć mury wybudowane przeciwko Bogu i życiu.

Pierwsze Jerycho różańcowe zorganizowane zostało na Jasnej Górze. Legionista Anatol Kaszczuk modlił się o przyjazd do Ojczyzny papieża Jana Pawła II. W nocy z 7 na 8 grudnia 1978 r. miał otrzymać natchnienie od Matki Bożej o zorganizowaniu tygodniowej modlitwy przed Jej tronem. Przygotowania trwały do 1 maja 1979 r. Wówczas grupa rozpoczęła nieustanną modlitwę. 7 maja - w dniu zakończenia - okazało się, że nie już żadnych trudności z pozwoleniem na pielgrzymkę i Jan Paweł II przyjedzie do Polski w czerwcu. Potem grupa towarzyszyła modlitewnie papieżowi podczas każdej z jego pielgrzymek w różne rejony świata. Jerycho różańcowe to modlitewne czuwanie, które trwa nieprzerwanie przez siedem dni i nocy. Nie słychać tu głośnych trąb spod murów Jerycha, w modlitewnym skupieniu słowa Modlitwy Pańskiej i Pozdrowienia Anielskiego, splecione w Święty Różaniec, wypowiadane we wspólnocie lub szeptane w osobistej zadumie przeszywają Niebiosa i płyną przed Tron Najwyższego, zanosząc zadośćuczynienie Bogu za grzechy świata, narodów Europy, a także za grzechy Polaków. My nazywamy tę noc modlitwy z 9 na 10 listopada "Nasze Jerycho adoracyjno- różańcowe". To będzie nasz sposób wdzięczności Bogu za niepodległość. Otoczymy naszą Ojczyznę modlitwą różańcową wierząc ,że Bóg ochroni nas od zła wewnętrznego i zewnętrznego. Niech każdy z nas przyjdzie ze swoimi intencjami .Gdyby ci ich zabrakło pomódl się w następujących:

 • Wynagrodzenia Panu Bogu za grzechy narodów Europy i świata.
 • O łaskę wiary dla narodów Europy i o powstrzymanie zła.
 • Wynagrodzenia za grzechy Polaków i o Polskę według Bożej woli.
 • O nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła świętego i Polski.
 • O obudzenie ducha pokuty w Polakach za grzechy całego Narodu przeciw życiu.
 • O odkrycie daru Eucharystii w życiu i misji rodziny.
 • O otwarcie przez młodzież serca dla Jezusa i pokochanie Kościoła.
 
Porządek adoracji - nasze Jerycho PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
środa, 31 października 2018 07:34

Nasze Jerycho adoracyjno - różańcowe w rocznicę odzyskania niepodległości w nocy z 9 na 10 listopada. Każda ulica będzie miała jedną godzinę w nocy na różaniec i adorację. Rodzice zmobilizujcie całą rodzinę młodzież i dzieci do tej modlitwy. Przyjdźcie razem do Boga i dla Ojczyzny. Tylu młodych walczyło o niepodległość. Nasi rodacy życie swoje poświęcali a Ty czy jesteś w stanie jedną godzinę w nocy ofiarować by wielbić Boga, dla ojczyzny, dla siebie. Bóg nas będzie uczył patriotyzmu, miłości do Niej, pracy dla Niej, obrony, szacunku, poświęcenia i dumy. Jerycho rozpocznie się Wieczem  Uwielbienia i Namaszczenia – Msza św., Spotkanie modlitewne - wspólne wielbienie przed Najświętszym Sakramentem, świadectwa, Słowo Boże.

Następnie każda ulica będzie miała swoją jedną godzinę adoracji.

Modlitwie różańcowej będą przewodniczyły następujące wspólnoty:

 • 19.30    Oaza Dzieci Bożych
 • 20.00    I Krąg DK
 • 21.00    Oaza Dorosłych
 • 22.00    II Krąg DK
 • 23.00    Odnowa w Duchu Świętym
 • 24.00    III Krąg DK
 • 01.00    Ćwiara
 • 02.00    Bractwo Różańcowe Męskie
 • 03.00    V Krąg DK
 • 04.00    Kurs Alfa
 • 05.00    KR im. Matki Bożej Częstochowskiej i KR im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
 • 06.00    KR im. Matki Bożej Miłosierdzia  i KR im. Matki Bożej Niepokalane Poczęcie
 • 07.00    KR I, II, III im. Pana Jezusa Klęczącego
 • 08.00    Msza św.

Porządek adoracji

 • 20.00  Biernatki, Wójtowskie Włóki ,Raczkowska, Dąbrowskiej, Zakątek, Dąbrowskiego
 • 21.00  Os. Ślepsk, Os. Glinki, Os. Derak, Wilcza,  Młodości
 • 22.00  Rajgrodzka + ul. przyległe (Kwarcowa, Piaskowa, Kamienna, Łamana), Orzeszkowej, Złota, Ukośna
 • 23.00  Zygmuntowska, Sadowa, Cicha,  Nad Nettą
 • 24.00  Nowomiejska, Kręta, Masztowa, Wioślarska, Garncarska
 • 01.00  Nadrzeczna, Żeglarska, Żywiczna, Cienista
 • 02.00  Żurawia, Zielona,  Kwaśna, Staszica, Spacerowa, Borki
 • 03.00  Głowackiego, Wiejska, Kopernika, Jasna, Konarskiego
 • 04.00  Kościuszki, Łazienna, Czereśniowa, Jagodowa, Al. Jana Pawła II, Skrajna, E. Plater
 • 05.00  Bociania, Łąkowa, Malinowa
 • 06.00  Wiśniowa, Jabłoniowa, Słoneczna
 • 07.00  Śliwkowa, Wrzosowa, Porzeczkowa, Agrestowa

 Jeżeli któraś ulica nie została wpisana, proszę przyjść w dowolnym czasie.

 
Zakon Rycerzy Jana Pawła II PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 20 października 2018 21:23


 
Ogłoszenia 14.10.2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
poniedziałek, 15 października 2018 12:02
 1. Nabożeństwo październikowe rozpoczyna się każdego dnia o g.17.30. Wszystkich zachęcam do udziału.
 2. Przy naszej parafii powstała szkoła pastoralno- teologiczna ze szczególnym ukierunkowaniem na animatorów ewangelizacji  „Ludzie spod Damaszku. Dla wzmocnienia się w wierze włączmy się w zajęcia tej szkoły. Już w najbliższą sobotę jest I zjazd. Jeszcze do środy można się zgłaszać.
 3. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej .najnowsze numery są wyłożone na stojaku.
 4. Dnia 21 października - za tydzień  rozpocznie się  tygodzień misyjny.Będziemy gościli   alumnów z koła misyjnego z Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku Przyjadą z wystawą misyjną do parafii. Opowiedzą o misjach, o funkcjonowaniu koła misyjnego. Będzie można zobaczyć eksponaty pochodzące z krajów misyjnych, (są to dary od księdza biskupa Jerzego Mazura SVD z jego posługi misyjnej, jak również od innych misjonarzy pochodzących z naszej diecezji, ale nie tylko.) Po Mszach św. będziemy wspierali misjonarzy poprzez ofiarę złożoną do puszki, ale również będzie można zakupić niektóre eksponaty pochodzenia misyjnego, takie jak obrazki na liściach z wizerunkami świętych postaci pochodzące z Indii, różnego rodzaju instrumenty muzyczne, jak i książki i modlitewniki o tematyce misyjnej.
 5. Papież Franciszek prosi, by odmawiać modlitwę do św.Michała Archanioła w pażdzierniku na zakończenie różańca, aby chronił Kościół od diabła, który zawsze stara się oddzielić nas od Boga i dzielić między nami.

Modlitwa papieża Leona XIII

"Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce,

a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha

bądź naszą obroną.

Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,

a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,

szatana i inne duchy złe,

które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,

mocą Bożą strąć do piekła. Amen.”

6. 31 października odbędzie się Marsz Świętych .To pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście.Głównym celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie interesującej okazji do uczczenia świętych, z którymi jednoczymy się w tajemnicy Świętych Obcowania. Czas marszu przedłuży nasze zanużenie się w Uroczystość Wszystkich świętych i pozwoli na nowo odkryć nasze powołanie do świętości. Rozpocznie się  Mszą św. o g.18.00 w naszej parafii. Następnie przejdziemy ulicami miasta do bazyliki by uczestniczyć w wieczorze uwielbienia, podczas którego każdy będzie mógł dać świadectwo o osobistej relacji ze świętymi, o łasce ich wstawiennictwa. Przygotujmy krótkie słowa wypowiadane przez świętych oraz radosne historie z ich życia.  Zachęcam wszystkich, aby na to wydarzenie  przebrać się za swojego ulubionego świętego, zakładając charakterystyczne dla tego świętego elementy stroju lub symbole (atrybut). Wszyscy mogą przynieść  figurki i obrazy świętych z naszych domów a także  pochodnie, świece czy znicze.

7. Na stoliczku za ławkami leżą koperty ,w których znajduje się kartka na wypominki i nowennę za zmarłych. Wypominki będą przez cały rok. Nowenna to dziewięć mszy, które będziemy odprawiali od 2 do 10 listopada o g.18.00. Proszę wypełnione koperty przynieść do zakrystii lub kancelarii. Można je przekazać także podczas zbierania tacy. Jeśli komuś jest wygodniej to można  w kancelarii podać imiona swoich zmarłych.


 
MARSZ ŚWIĘTYCH 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
wtorek, 02 października 2018 14:00

31 października 2018 r. w Augustowie odbędzie się Marsz Świętych, czyli Holy Wins (w wolnym tłumaczeniu znaczy Święty Zwycięża).Głównym celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie interesującej okazji do uczczenia świętych, z którymi jednoczymy się w tajemnicy Świętych Obcowania. Czas marszu przedłuży nasze zanużenie się w Uroczystość Wszystkich świętych i pozwoli na nowo odkryć nasze powołanie do świętości.

Zmartwychwstały Jezus uczył nas, że nasz związek z nimi wyraża się w ich naśladowaniu, ufnej modlitwie i ich wstawiennictwie. Z woli Boga święci okazują nam swoją żywą obecność, która zawsze nas rozwija, prowadząc bliżej Boga i człowieka. Marsz jest okazją dania świadectwa o Jezusie, który Żyje i jest celem naszego życia. Chcemy ogłaszać wszystkim zwycięstwo Jezusa nad grzechem, śmiercią i szatanem i że my w Jezusie także zwyciężamy, a nie w mocach zła. Święci poszli za Jezusem "w ciemno”. Oni nie wstydzili się Jezusa i przynależności do Niego i Jego nauki. To będzie wyznanie naszej wiary. Zostaniemy wprowadzeni w świętowanie uroczystości Wszystkich Świętych. Organizatorzy chcą podkreślić, że "święci to zwyczajni ludzie. I teraz radują się w raju". Udział  w marszu stanie się okazją manifestacji rodzinnej radości.

 Organizatorzy Marszu Świętych  zachęcają mieszkańców miasta, aby na procesję przebrali się za swojego ulubionego świętego, zakładając charakterystyczne dla tego świętego elementy stroju lub symbole (atrybut). Parafie mogą wydelegować osoby do niesienia figurek i  sztandarów, na których widnieją  wizerunki świętych. Wszyscy mogą przynieść  figurki i obrazy świętych z naszych domów. Za przykładem świętych, którzy w drodze do świętości spotykali się z Jezusem w sakramentach świętych, w Słowie Bożym  i w modlitwie, będziemy też nieśli  różaniec, Biblię i uczestniczyli we Mszy św. Każdy może przynieść pochodnie, świece czy znicze. Prosimy, by osoby muzykujące przyniosły swoje instrumenty. W ten sposób  nadamy temu wydarzeniu więcej mocy i radości.

Podczas Marszu  zostaną zaprezentowane relikwie, które są w naszych kościołach. Przedstawiciele  naszych parafii będą je nieśli. Niech ożyje w nas tajemnica Świętych Obcowania. Będziemy prosili o ich wstawiennictwo. Czy pamiętamy o naszych patronach, których imiona nosimy, o patronach, których wybraliśmy przy bierzmowaniu? Może w gronie świętych są osoby, z którymi jesteśmy mocno zaprzyjaźnieni? A może zupełnie nie zawracamy sobie głowy ich obecnością?

Marsz Świętych rozpocznie się 31 października o godzinie 18.00 Mszą świętą w kościele pw.Św.Jana Chrzciciela w Augustowie .Nastepnie przejdziemy ulicami naszego miasta do Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowegi gdzie odbędzie się  wieczór uwielbienia , podczas którego każdy będzie mógł dać świadectwo o osobistej relacji ze świętymi, o łasce ich wstawiennictwa. Przygotujmy krótkie słowa wypowiadane przez świętych oraz radosne historie z ich życia.

Do zobaczenia na Marszu!

Ks Szymon Klimaszewski

 
Ogłoszenia 7.10.2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 06 października 2018 22:25
 1. Męskie Bractwo Różańcowe spotyka się zawsze 10 dnia każdego miesiąca.Będziemy tworzyli kolejne bractwo więc zapraszamy chętnych mężczyzn do zapisywania się i przybycia na spotkanie.(pół godziny przed mszą różaniec,msza św. i spotkanie w salce).
 2. Nasi nadzwyczajni szfarze komunii św. są gotowi roznosić komunię św. w każdą niedzielę chorym i starszym. Proszę zgłaszać takie osoby.
 3. Nabożeństwo październikowe rozpoczyna się każdego dnia o g.17.30. Wszystkich zachęcam do udziału.
 4. Zachęcam do adoracji Najświętszego Sakramentu w kapliczce. Osoby chętne proszę, by wzięły deklarację i wypełnioną przyniosły do kancelarii lub wrzuciły do skarbonki w kapliczce. Deklaracje znajdują się na stoliczku za ławkami w naszej świątyni.
 5. Przy naszej parafii powstała szkoła animatorów ewangelizacji „Ludzie spod Damaszku". Dla wzmocnienia się w wierze zapisujmy się do tej szkoły, która ma na celu:
  • DOPROWADZENIE DO DOJRZAŁOŚCI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
  • PRZYGOTOWANIE:
   • LIDERÓW WSPÓLNOT, ŚWIECKICH WSPÓŁPRACOWNIKÓW KAPŁANÓW
   • WSPÓLNOT EWANGELIZACYJNYCH
 • ZDOBYCIE PRZEZ UCZESTNIKÓW UMIEJĘTNOŚCI:
 • - ORGANIZACJI I PROWADZENIA SPOTKAŃ MODLITEWNYCH
 • - EWANGELIZACJI INDYWIDUALNEJ ORAZ POPRZEZ REKOLEKCJE
 • - PROWADZENIA GRUP FORMACYJNYCH
 • - WSPÓŁPRACY PODCZAS REKOLEKCJI EWANGELIZACYJNYCH
 • - ORGANIZACJI I PROWADZENIA ZAJĘĆ KULTURALNO-REKREACYJNYCH, ZESPOŁÓW TEATRALNYCH, FESTIWALI
 • - ODKRYCIE NOWEGO ZAPAŁU I ŻARLIWOŚCI

6 .Zwracam się z serdeczną prośbą do osób adorujących w kapliczce by samemu nie otwierać i nie zamykać drzwiczek tabernakulum. Robi to tylko kapłan.
7. W każdą sobotę o g.12.00 rozpoczyna się spotkanie Oazy Dzieci Bożych. Chętne dzieci zapraszamy
8. W każdą niedzielę po Mszy św. o 18.00 odbywa się spotkanie Oazy młodzieżowej. Zapraszamy młodzież.
9. 14 października przypada XVIII Dzień Papieski pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”. W tym dniu będziemy mogli po Mszach św. złożyć do puszek ofiarę na Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jest to żywy pomnik zbudowany z  dzieci i młodzieży  dla Św.Jana Pawła II. Nasze ofiary są wsparciem kształcenia dzieci i młodzieży z rodzin niezamożnych.

 


Liturgia dnia


Więcej …

Kościół gromadzi się na Mszy Św.

porządek zimowy

Niedziela  i święta

Kościół:

700, 900, 1030
1200, 1800, 2000

Kaplica:

1700

Dzień powszedni

Kościół:

800, 1800

Kaplica:

               1700

pozostałe nabożeństwa

Statystyki

Odsłon : 340471
Main page Contacts Search Contacts Search