Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

Al. Jana Pawła II 14
16-300 Augustów
tel
. 734686050

 
janchrzciciel.augustow.p
l

nr rachunku bankowego: 06 9334 0001 0030 0156 2162 0010

Start Ogłoszenia
Ogłoszenia duszpasterskie


PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 18.02.2024 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
poniedziałek, 19 lutego 2024 14:22
 1. W czasie Wielkiego Postu zapraszamy w niedziele o godz. 17.30 na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i Drogę krzyżową w każdy piątek o godz. 16.30 - dzieci i 17.30 - młodzież i dorosłych; w kaplicy - godz. 19.00. Za udział w nabożeństwach pasyjnych możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, do których należą: brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej oraz modlitwa w intencjach papieża.
 2. W czwartek, jak każdego 22-go miesiąca nabożeństwo i ucałowanie relikwii św. Rity. Przynieśmy czerwone róże, które poświęcimy. Zapraszamy na Mszę św. w intencjach, które chcemy polecić przez wstawiennictwo św. Rity, patronki od spraw trudnych, które często po ludzku są niemożliwe do rozwiązania i nas przerastają. Jeśli ktoś ma bardzo ważną intencję, trudną i pilną lub chce podziękować za otrzymaną łaskę, to zapraszamy, aby dołączyć do tej Mszy św.
 3. Za tydzień niedziela Ad Gentes. Zapraszamy do modlitwy w intencji wszystkich pracujących na misjach. Ofiarami do puszki będziemy mogli wesprzeć polskich misjonarzy.
 4. Dziękujemy za ofiary na ogrzewanie kościoła i kaplicy. Na nowy tydzień życzymy wszelkich łask Bożych i odwagi św. Jana Chrzciciela.
 5. W ostatnim tygodniu odszedł do wieczności śp. Stefan Rybsztat. Wieczny odpoczynek...
 
SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 11.02.2024 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 11 lutego 2024 19:03
 1. Dziękujemy za pomoc w sprzątnięciu dekoracji świątecznych.
 2. Zapraszamy do włączenia się w działalność naszych parafialnych wspólnot i grup modlitewnych, w których można pogłębiać swoją formację duchową i służyć innym.
 3. Zapraszamy także na nabożeństwa:
  • - w kaplicy: codziennie o 15.00 - koronka do Bożego miłosierdzia; w pierwszy czwartek miesiąca o 19.00 - Msza święta i Godzina święta, a w każdy piątek o 19.00 - Droga Krzyżowa;
  • - w kościele: codziennie o 6.50 - koronka do miłosierdzia Bożego, a pół godziny przed Mszą św. wieczorną różaniec, natomiast w środę o 17.50 - nowenna do MBNP; w każdym miesiącu dnia 22. - nabożeństwo do św. Rity i Msza św.
 4. Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenia z innych nałogów.
 5. W Środę Popielcową rozpoczniemy Wielki Post. Msze św. z posypaniem głów popiołem o 7.00, 10.30 i 18.00. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, czyli jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
 6. Odpowiadając na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i Biskupa Ełckiego w Środę Popielcową będą zbierane ofiary do puszek na rzecz pomocy i solidarności narodowi ukraińskiemu dotkniętemu rosyjską agresją.
 7. W czasie Wielkiego Postu zapraszamy na Drogę krzyżową w każdy piątek o godz. 16.30 - dzieci i 17.30 - młodzież i dorosłych; w kaplicy - przez cały rok o godz. 19.00. W niedziele natomiast o godz. 17.30 - Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym. Niech rozważanie męki Chrystusa będzie pomocą w przeżywaniu codziennych trudności. W Wielkim Poście Kościół zachęca nas do podejmowania dzieł miłosierdzia i zaprasza do praktykowania modlitwy, postu i jałmużny.
 8. W najbliższy piątek w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie modlitwa za Ojczyznę. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18.00. To także dzień postu i modlitwy wynagradzającej za grzechy seksualne wobec małoletnich.
 9. Za tydzień taca na ogrzewanie kościoła i kaplicy.
 10. Na nowy tydzień życzymy obfitości Bożych darów, wsłuchiwania się w słowo Boga, które daje prawdziwe życie i odwagi św. Jana Chrzciciela.
 11. W ostatnim tygodniu odbył się pogrzeb śp. Apolonii Trockiej. Wieczny odpoczynek...
 
PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 5.02.2024 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 04 lutego 2024 19:20
 1. Dzisiaj z racji pierwszej niedzieli miesiąca po Mszy św. o godz. 10.30 adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji naszych rodzin.
 2. Jutro we wspomnienie św. Agaty, która jest czczona jako obrona przed pożarami i niebezpieczeństwami, błogosławieństwo wody i chleba ku czci św. Agaty. Zapraszamy na godz. 15.00 do rozebrania dekoracji świątecznych.
 3. Za tydzień w niedzielę początek Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu i Światowy Dzień Chorego. Na każdej Mszy św. udzielimy sakramentu namaszczenia chorych. Zapraszamy osoby chore i w podeszłym wieku.
 4. Zakończył się czas odwiedzin duszpasterskich. Wszystkich Parafian ogarniamy modlitwą i dziękujemy za złożone ofiary. Dziękujemy za Waszą kolędową obecność, modlitwę i pomoc w realizacji naszych wspólnych zadań. Serdeczne Bóg zapłać za gościnność, poczęstunki i okazaną życzliwość. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do jeszcze gorliwszego włączenia się w życie parafialne, do dołączenia się do grup modlitewnych i wspólnot działających przy parafii. Jeśli ktoś nie był obecny, a chce przyjąć księdza po kolędzie - prosimy o zgłaszanie takiej woli w zakrystii lub kancelarii. Kancelaria czynna we wtorki i czwartki od 17.00 do 17.45 i soboty od 8.00 do 9.00.
 5. Zapraszamy młodych, którzy planują w tym roku przyjąć sakrament małżeństwa na katechezy przedmałżeńskie, które odbędą się przez pięć kolejnych niedziel Wielkiego Postu o godz. 14.00, począwszy od 18 lutego.
 6. Pogorzelcy z Wiejskiej pragną podziękować wszystkim, którzy okazali im pomoc i serce. Msza św. od pogorzelców z Wiejskiej w intencji wszystkich, którzy okazali im pomoc w nieszczęściu i wrażliwe serce - o Boże błog. i potrzebne łaski, zostanie odprawiona w najbliższą niedzielę, 11 lutego o godz. 10.30.
 7. Zapraszamy do modlitwy za Ojczyznę, którą obecnie rządzi neo-rząd liberalno-lewicowy do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie w dniu 16 lutego 2024 r. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18.00. Program jest wywieszony na tablicy ogłoszeń.
 8. Na nowy tydzień życzymy wszelkich łask Bożych i odwagi św. Jana Chrzciciela w dawaniu świadectwa o Jezusie swoim życiem.
 9. W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności: śp. Jadwiga Czokajło i Leszek Andrulewicz. Wieczny odpoczynek...
 
CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 28.01.2024 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
poniedziałek, 29 stycznia 2024 11:59
 1. Dziś czwarta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Ostatnia niedziela stycznia tradycyjnie obchodzona jest jako Światowy Dzień Trędowatych ustanowiony w 1954 roku. Módlmy się dzisiaj za wszystkich dotkniętych tą chorobą, aby zostali uzdrowieni. Prośmy także za tych, którzy leczą i opiekują się chorymi, aby czynili to zawsze, szanując godność każdego człowieka.
 2. W tym tygodniu pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, później różaniec, nabożeństwo i Msza święta. W pierwszy piątek odwiedzimy chorych i starszych parafian z sakramentami świętymi.
 3. W piątek, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Będziemy wspominać dzień, kiedy Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do świątyni, aby ofiarować Go Panu. Starzec Symeon nazwał Jezusa „Światłem na oświecenie pogan i ludu Izraela”. Msze święte z błogosławieństwem świec zwanych gromnicami o 7.00, 10.30 i 18.00. Przynosząc świece, zabezpieczmy je odpowiednim kołnierzykiem, aby nie lać wosku na ławki i posadzkę kościoła.
 4. Tego dnia obchodzimy także ustanowiony przez św. Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą będziemy wspierać wszystkich, którzy oddali się na służbę Bogu i ludziom przez profesję rad ewangelicznych. Będziemy prosić Boga o nowe powołania do służby w Kościele. Ofiary składane na tacę przeznaczone są na wparcie zakonów kontemplacyjnych.
 5. W sobotę 3 lutego wspominać będziemy św. Błażeja, biskupa i męczennika, który jest patronem od chorób gardła. Po Mszy św. będzie możliwość przyjęcia błogosławieństwa św. Błażeja.
 6. Za tydzień w pierwszą niedzielę lutego po Mszy św. o godz. 10.30 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 7. Zapraszam do aktywnego włączania się w liturgię Mszy św. poprzez odczytywanie słowa Bożego i wezwań modlitwy wiernych. Panów, którzy byli kiedyś ministrantami zachęcam do powrotu do służby przy ołtarzu. Byłoby to piękne świadectwo wiary i przykład dla młodszych. Pamiętajmy, że „słowa uczą, ale przykłady pociągają”. Osoby chętne proszę o kontakt przed Mszą św.
 8. Dzieciom i młodzieży, nauczycielom i wychowawcom, przebywającym na feriach  zimowych, życzymy dobrego, bezpiecznego wypoczynku, dużo radości, pięknych wrażeń i dobrej, słonecznej, zimowej pogody.
 9. Plan odwiedzin duszpasterskich na najbliższe dni jest następujący:
  • 29 stycznia (poniedziałek) - od godz. 9.00 - Kopernika
  • 30 stycznia (wtorek) - od godz. 9.00 - Nadrzeczna
  • 31 stycznia (środa) - od godz. 14.00 - Plater
  • - od godz. 14.00 - Głowackiego, Łopianowa, Skroniowska, Pszenna
  • 1 lutego (czwartek) - od godz. 14.00 - Osiedle Ślepsk
  • 3 lutego (sobota) - od godz. 9.00 - Glinki, Ostra, Łączna, Wiewiórcza, Gołębia
  • - od godz. 9.00 - domy przy Raczkowskiej, Kamienna, Bazaltowa, Prosta, Zakole, Krzywa
 10. Na nowy tydzień życzymy doświadczenia bliskości Boga i Jego mocy w codziennym  życiu, obfitości łask Bożych i odwagi św. Jana Chrzciciela.
 11. W ubiegłym tygodniu odeszła do wieczności śp. Danuta Fijołek. Wieczny odpoczynek...
 
TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 21 stycznia 2024 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
wtorek, 23 stycznia 2024 13:12
 1. Dziś trzecia niedziela zwykła w roku kościelnym, która z inicjatywy papieża Franciszka jest obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. To szczególne zaproszenie, aby odkrywać tajemnicę Boga przez lekturę Pisma Świętego. Niech to będzie szczególny czas odkrywania Boga i umacniania wiary przez lekturę tekstów natchnionych.
 2. Z racji dzisiejszego Dnia Babci i jutrzejszego Dnia Dziadka wszystkie babcie oraz dziadków obejmujemy modlitwą i składamy najlepsze życzenia: Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, zdrowia, radości i serdecznej pamięci najbliższych.
 3. Jutro, jak każdego 22-go miesiąca nabożeństwo i ucałowanie relikwii św. Rity. Przynieśmy czerwone róże, które poświęcimy. Jutro także będziemy sprawować Mszę św. w intencjach, które chcemy polecić przez wstawiennictwo św. Rity, patronki od spraw trudnych, które często po ludzku są niemożliwe do rozwiązania i nas przerastają.
 4. W czwartek przypada liturgiczne święto nawrócenia świętego Pawła Apostoła, które kończy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
 5. Trwają odwiedziny duszpasterskie. Dziękujemy za dobroć i życzliwość, jakiej doznaliśmy w ostatnim tygodniu: za przyjazd po kapłana na kolędę, za oczekiwanie przed furtką, aby wskazać drogę do domu i otwarte drzwi, i za gościnność. Ze względu na prośby, aby kolęda była w ciągu dnia, a nie tylko po południu, jednak biorąc pod uwagę to, że jest nas tylko dwóch, w miarę możności będziemy starali się sprostać tym prośbom. W czasie kolędy kancelaria parafialna czynna po Mszy św. rano i wieczorem. Plan odwiedzin na najbliższe dni jest następujący:
  • 22 stycznia (poniedziałek)
  • - od godz. 9.00 - Nowomiejska - numery nieparzyste z Wiosenną
  • 23 stycznia (wtorek)
  • - od godz. 9.00 - Nowomiejska - numery parzyste
  • 24 stycznia (środa)
  • - od godz. 9.00 - Żurawia
  • 25 stycznia (czwartek)
  • - od godz. 9.00 - Wrzosowa - numery nieparzyste, od lasu do Al. Jana Pawła II
  • 26 stycznia (piątek)
  • - od godz. 9.00 -  Wrzosowa - od Al. Jana Pawła II
  • 27 stycznia (sobota)
  • - od godz. 9.00 - Śliwkowa
  • 29 stycznia (poniedziałek)
  • - od godz. 9.00 - Kopernika
 6. Na nowy tydzień życzymy otwartości na słowo Boga zapisane na kartach Pisma Świętego, trwania w bliskości z Jezusem Chrystusem i odwagi św. Jana Chrzciciela.
 7. W ubiegłym tygodniu odeszła do wieczności śp. Beata Karbowska. Wieczny odpoczynek...
 
DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 14.01.2024 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
poniedziałek, 15 stycznia 2024 14:34
 1. Dziękuję wszystkim osobom, które modliły się, aby powstało Dzieło Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego i zapisały się na adorację. Coraz częściej można usłyszeć z wielu ust słowa: "idę na spotkanie z Jezusem; tęsknię za Nim; to dla mnie przedsmak nieba; nie mogę doczekać się tego spotkania". To niezwykle piękne świadectwa. Można dopisać się do grona adorujących. To jest tylko jedna godzina w tygodniu, a ten czas na pewno nie będzie stracony, ale owocny.
 2. W tym tygodniu:
  • - w środę Dzień Judaizmu;
  • - w czwartek rozpoczyna się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
 3. Za tydzień Niedziela Słowa Bożego i Dzień Babci.
 4. Dziękujemy za ofiary na ogrzewanie kościoła i kaplicy.
 5. W czasie kolędy kancelaria parafialna czynna po Mszy św. rano i wieczorem. Plan odwiedzin na najbliższe dni jest następujący:
  • 15 stycznia (poniedziałek)
  • - od godz. 9.00 - Łazienna
  • - od godz. 15.00 - Malinowa
  • 16 stycznia (wtorek)
  • - od godz. 9.00 - Borki
  • - od godz. 14.00 - Weterynaryjna, Słowicza, Orla
  • - od godz. 15.00 - Mirabelki, Morelowa, Derak, Truskawkowa
  • 17 stycznia (środa)
  • - od godz. 9.00 - Łąkowa
  • - od godz. 14.00 - Zakątek
  • - od godz. 14.00 - Jabłoniowa
  • - od godz. 14.30 - Agrestowa
  • 18 stycznia (czwartek)
  • - od godz. 9.00 - Wioślarska
  • - od godz. 14.00 - Złota i Ukośna
  • - od godz. 16.00 - Orzeszkowej
  • 19 stycznia (piątek)
  • - od godz. 9.00 - Masztowa i Kręta
  • - od godz. 14.00 - Jana Pawła II
  • - od godz. 15.00 - Skrajna
  • 20 stycznia (sobota)
  • - od godz. 9.00 - Konarskiego
  • 22 stycznia (poniedziałek)
  • - od godz. 9.00 - Nowomiejska z Wiosenną
 6. Na nowy tydzień życzymy wszelkich łask Bożych i odwagi św. Jana Chrzciciela w mężnym wyznawaniu wiary wobec świata.
 7. W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności: śp. Narcyz Formejster i Irena Morysewicz. Wieczny odpoczynek...

 
Transmisje Mszy Świętych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
piątek, 20 marca 2020 07:36

alt

Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są o godz. 7.00 i dodatkowo o godz. 11.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w Telewizji TRWAM oraz o godz. 13.00 w TV Polonia. Również Polsat transmituje Mszę Świętą w niedzielę o godz. 9.00 w kanale Polsat News i o godz. 10.30 w kanale Polsat Rodzina. Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są też w radiu, m.in. w Pierwszym Programie Polskiego Radia o godz. 9.00 i o godz. 19.00, w Radiu Maryja o godz. 9.00 oraz w rozgłośniach diecezjalnych i lokalnych.

Więcej…
 
Psalm 91 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
piątek, 20 marca 2020 11:31

Kto przebywa w pieczy Najwyższego
i w cieniu Wszechmocnego mieszka,
mówi do Pana: «Ucieczko moja i Twierdzo,
mój Boże, któremu ufam».
Bo On sam cię wyzwoli
z sideł myśliwego
i od zgubnego słowa.
Okryje cię swymi piórami
i schronisz się pod Jego skrzydła:
Jego wierność to puklerz i tarcza.

Więcej…
 
Litania do Św. Rocha PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
wtorek, 17 marca 2020 13:53

Święty Roch (ur. w Montpellier we Francji, zm. przed rokiem 1420) − tercjarz franciszkański, święty Kościoła katolickiego.
Roch urodził się jako jedyny syn rządcy Montpellier. W wieku 19 lat stracił oboje rodziców.
Po sprzedaniu znacznego majątku rodziców rozdał wszystko ubogim i wyruszył do Rzymu. We włoskim miasteczku Acquapendente zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się zarażonymi. W Rzymie spędził 3 lata, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień.
W czasie powrotu do Francji zaraził się dżumą w Piacenzie. By nie zarażać innych, ukrył się w pobliskim lesie. Według podania wytropił go tam pies, który przynosił mu pożywienie. Miał wówczas cudownie wyzdrowieć. Udał się w drogę powrotną do Francji, lecz na granicy wzięty został za szpiega włoskiego, umarł potem w więzieniu nierozpoznany.
W całej Europie zaczął się szerzyć kult św. Rocha.
W Polsce był czczony już w XV wieku, obok św. Sebastiana, i stał się patronem chroniącym od zarazy.
W tym czasie w Wenecji i Rzymie powstawały bractwa jego imienia. W Rzymie papież Aleksander VI wystawił ku jego czci kościół, papież Pius IV ufundował szpital, oddając go bractwu św. Rocha (1560). W szerzeniu kultu pomogli franciszkanie ponieważ był tercjarzem franciszkańskim.
Papież Pius IX ogłosił św. Rocha patronem Montpellier. W 1585 papież Grzegorz XIII umieścił jego imię w Martyrologium Rzymskim. Powstała rodzina zakonna rochici. Wiele miast nosi nazwę na cześć świętego. Wybudowano tysiące kościołów i kaplic ku jego.

Litania do Świętego Rocha

Kyrie elejson, Chryste elejson.
Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!
Ojcze z nieba Boże zmiłuj się nad nami!
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami!
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami!
Święta Trójco jedyny Boże zmiłuj nad nami
Święta Maryo, - módl się za nami!
Święta Boża Rodzicielko,
Święta Panno nad pannami,
Święty Rochu, Chrystusa wyznawco,
Święty Rochu, drogi klejnocie wszystkiego świata,
Święty Rochu, patronie chorych i konających,
Święty Rochu, godny Synu i ozdobo królestwa francuzkiego,

Czytaj dalej
 
Modlitwa papieża Leona XIII PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 19 stycznia 2020 21:30

"Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce,

a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha

bądź naszą obroną.

Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,

a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,

szatana i inne duchy złe,

które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,

mocą Bożą strąć do piekła. Amen.”

 


Main page Contacts Search Contacts Search