Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

Al. Jana Pawła II 14
16-300 Augustów
tel
. 602 687 774

wk_kurp@wp.pl
janchrzciciel.augustow.p
l

Bank Spółdzielczy w Augustowie, nr rachunku: 20 9351 0000 0019 5849 2000 0010

Prenumerata e-posłańca

Prenumerata e-ogłoszeń

Start Ogłoszenia
Ogłoszenia duszpasterskie


V niedziela Wielkiego Postu 18.03.2018 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 17 marca 2018 22:05

 1. Jutro uroczystość Św. Józefa, Patrona wszystkich mężczyzn, mężów i Ojców. Zapraszam na Mszę św. o godz. 18.00.
 2. Za tydzień, Palmowa Niedziela i przynosimy do świątyni palmy, które będą poświęcane na każdej Mszy św. Jak co roku gromadzimy się z dziećmi o godz. 10.00 przy Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego i naśladując wjazd Chrystusa do Jerozolimy przejdziemy z radością witając Jezusa i dając świadectwo naszej wiary. Jak co roku konkurs na najładniejszą palmę po Mszy św.
 3. Za tydzień, podam program rekolekcji wielkopostnych które nam poprowadzi Ks. Józef Majewski, proboszcz z Jeleniewa.
 4. W przyszłą sobotę ostatnia w tym Wielkim Poście "godzina czyśćca" w kaplicy Pana Jezusa Klęczącego o godz. 3.00 rano. Zapraszamy.
 5. Pragnę podziękować za zaangażowanie w organizację II Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Suwałk do Kapliczki. Dziękuję Panu Andrzejowi Roszkowskiemu z Abro za dobre i smaczny posiłek w drodze, Panu Krzysztofowi Wyszyńskiemu za autokary do Suwałk i Firmie Graffiti za wydrukowanie dyplomów. Dziękujemy Panu Mirkowi Zawadzkiemu za przygotowanie trasy, a także naszym Leśnikom za wytyczanie trasy i życzliwość. Jeśli Parafianie zechcieliby dołożyć się do kosztów organizacyjnych, to mogą dołożyć się do puszki przy wyjściu. Bóg zapłać!
 6. Parafialna Caritas zebrała 368 kg żywności w marketach. Dziękujemy Ofiarodawcom i Organizatorom.  We wtorek, 20 marca będzie rozdzielana żywność od godz. 16.00. Zapraszamy.
 7. Ofiary w Niedzielę Palmową składamy tradycyjnie na kwiaty do Grobu Pańskiego i przygotowanie dekoracji na Triduum Paschalne w naszym kościele, które podjęła się wspólnota Domowego Kościoła. Bóg zapłać!
 8. Podtrzymujemy tradycję zaproszenia kapłanów na rodzinne śniadanie wielkanocne. Rodziny chętne proszę zwracać się indywidualnie do naszych księży.
 9. Jak co roku pragnę zaprosić mężczyzn do obrzędu obmycia nóg w Wielki Czwartek. Proszę przyjąć zaproszenie, czy zgłoszenie jako zaszczyt i błogosławieństwo.
 10. Zachęcam do czytania prasy katolickiej.
 
IV niedziela Wielkiego Postu 11.03.2018 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 10 marca 2018 23:07
 1. W miniony wtorek, 6 marca naszą wspólnotę parafialną nawiedził Ks. Bp Jerzy Mazur w ramach wizytacji kanonicznej parafii. Pragnę podziękować dyrekcjom i nauczycielom, przedstawicielom rodziców oraz dzieciom i młodzieży Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta oraz Przedszkola nr 2 z ul. Kopernika a także Przedszkola Beniamin przy naszej Parafii za miłe powitania z pięknym i budującym programem religijno-patriotycznym. Dziękuję moim współpracownikom: Ks. Karolowi, Ks. Adamowi, Pani Małgorzacie Piątek, Panu Wiesławowi Chełmińskiemu, Radzie Parafialnej, liderom grup i wspólnot naszej Parafii a szczególnie Pani Marii Iwaszko i Pani Marii Prawdzik za przygotowanie, nakrycie, zastawienie stołów auli kominkowej na spotkanie z ks. Biskupem. Wdzięcznością ogarniam Pana Polikarpa Augustyniaka za dary wypieków, Pana Prezesa Pszczelarzy Alfreda Judyckiego za dary pszczelego roju, Panią Jolę Prusko za kreatywną pomoc przy posiłkach. Pragnę podziękować rodzicom młodzieży bierzmowanej za ufundowanie puszko - kielicha do udzielania Komunii św. pod dwiema postaciami oraz dwóch naczynek do zanoszenia Komunii św. chorym i starszym. Całej wspólnocie pragnę podziękować za modlitwę i budujące świadectwa.
 2. Każdego dnia zapraszamy do kościoła i do Kapliczki na godz. 15.00 na wspólnotową Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Zebrani sami rozpoczynają modlitwę a w miarę możliwości będą kapłani.
 3. W piątek, 16 marca zapraszam do udziału i świadectwa w Osiedlowej Drodze Krzyżowej która rozpocznie się Mszą św. w kościele o godz. 18.00 a po liturgii około 18.30 wyruszy ulicami Jana Pawła, Rajgrodzką do Kapliczki i dalej ulicą Wiejską, Nowomiejską do Groty Matki Bożej, gdzie zostanie udzielone błogosławieństwo. W tym roku rozważania podejmą uczestnicy Kursu Alfa. Proszę zabrać ze sobą lampiony, świece a harcerze pochodnie. Można założyć koszulki odblaskowe, aby iść na obrzeżach procesji. Serdecznie zapraszam do włączenia sie w modlitwę i śpiew.
 4. Także tego wieczoru, 16 marca wyruszy z Suwałk, z Kościoła Św. Aleksandra o godz. 19.00 liturgia na rozpoczęcie II Ekstremalnej Droga Krzyżowa do Kapliczki Pana Jezusa Klęczącego. Zgłoszenia i informacje na stronie internetowej EDK 2018. czy u Ks. Proboszcza.
 5. Diecezjalny Caritas tradycyjnie rozprowadza „Paschałki wielkanocne” w cenie 6 złotych. W ten sposób wspieramy wielkanocne dzieło pomocy najuboższym. Do nabycia u ministrantów i w zakrystii.
 6. W każdą sobotę o 3.00 rano w Kapliczce Godzina Czyśćca. Zapraszamy na wspólną modlitwę upraszającą łaskę duszom czyśćcowym oraz nam łaskę dobrej śmierci.
 7. Od jutra, przy znośnej aurze pogodowej firma brukarska rozpocznie układanie kamieni brukowych przy kaplicy Św. Antoniego na Ślepsku a inna firma ma dokonać skanowania figury Pana Jezusa Klęczącego dla wykonania wiernej kopii w specjalnych żywicach chemoutwardzalnych oraz ewentualnie wykonania kopii w mniejszych wymiarach.
 8. Zachęcam do czytania prasy katolickiej.
 
Refleksje duszpasterskie po „kolędzie 2018” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 17 lutego 2018 23:15

      Mieszkańcy naszej dzielnicy chętnie i życzliwie zaprosili kapłanów na spotkanie duszpasterskie z rodziną, poświęcenie domów i mieszkań. Także z szacunkiem i wdzięcznością myślę o małżeństwach mieszanych czy innowiercach, którzy otwierają swoje podwoje i zapraszają kapłanów. Odbieramy z radością potrzebę naszych Parafian do kontaktu i dialogu z duszpasterzami na tematy biblijne, eklezjalne i egzystencjalne.

      Wiele osób ma ochotną wolę włączenia się w aktywniejsze zaangażowanie się w działalność wspólnot religijnych. Kilku mężczyzn podejmie formację teologiczno-liturgiczną na Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii. Czas odwiedzin duszpasterskich stał się ubogacającą możliwością wsłuchiwania się w oczekiwania i propozycje Parafian dla owocniejszego przeżywania liturgii. Wiele rodzin z naszej Parafii przeżywa trudną sytuacje materialną z różnych powodów a wiele wciąż wiele osób młodych emigruje w poszukiwaniu lepszych warunków płacy i pracy. Statystycznie Parafia liczy około 5400 mieszkańców ale około 1300 osób pracuje za granicą a znacząca część to studenci oraz osoby tylko zameldowane. Stąd nasza wspólnota liczy realnie około 4 tysięcy wiernych. Niestety nasze społeczeństwo coraz bardziej posuwa się w latach i czasami na całej ulicy nie ma młodego małżeństwa, małych dzieci i młodzieży. Owocem kolędy są podjęte starania o unieważnienie małżeństwa czy decyzje o zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego. Kilka osób dorosłych podjęło przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Spotkaliśmy się z także hojnością Parafian zarówno dla kapłanów jak i na zamierzenia remontów czy inwestycji. Coraz więcej osób przesyła ofiary na konto parafialne i korzysta z odpisów przy rozliczeniach rocznych z Urzędem Skarbowym. Na nowe zamierzenia i konieczne remonty zarówno w kościele i kapliczce a także w salkach parafialnych złożyliście 47.630 złotych, które zostało wpłacone na konto parafialne.

      Planuję w tym roku koniecznie wymalować wnętrze kościoła, dokonać remontu dzwonów i wieży kościoła dzięki wybudowanemu systemowi schodów i drabin, wybrukować plac przy Kaplicy Św. Antoniego na Ślepsku, kontynuować prace przy Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego, powiększyć i utwardzić parking przy kościele oraz przy Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego  Po konsultacjach z Radą Parafialną podejmiemy decyzję o priorytetach inwestycyjnych w bieżącym roku.

 
Kaplica pogrzebowa Św. Jana Chrzciciela w Augustowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 30 stycznia 2016 16:23

Parafia św. Jana Chrzciciela w Augustowie dysponuje profesjonalną Kaplica pogrzebową i obszernym parkingiem.
Ważną okolicznością jest bliskość świątyni i możliwość skorzystania z sakramentów św.  czy odprawienia Mszy św. w gronie rodzinny jeszcze przed pogrzebem.  
Także bliskość mieszkańców sprawia, ze wielu sąsiadów i znajomych ma większa możliwość pomodlenia się czy pożegnania ze zmarłym.

Parafia ma dobrą współpracę z:
Zakładem Pogrzebowym Betania - tel. 87 644 51 73 prowadzonym przez Caritas przy ul. Skorupki 8
oraz
Zakładem Pogrzebowym "Kalla" z terenu naszej Parafii - tel. 87 643 11 20 lub 601812485

 


Main page Contacts Search Contacts Search