1. Nadszedł czas rozliczeń podatkowych z Urzędem Skarbowym. W nadchodzącym tygodniu w piątek od godz. 15.30 do 18.00 będzie można uzyskać pomoc w wypełnianiu zobowiązania podatkowego a w sobotę od godz. 9.00 do godz. 12.00.
  2. Zachęcamy do przeznaczania 1% możliwego odpisu podatkowego dla naszej Drużyny Harcerskiej: Numer KRS: 0000271846, cel szczegółowy 1%: Hufiec Augustów Drużyna Harcerska Borki. Dziękujemy.
  3. W najbliższą sobotę, 22 lutego o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie Wspólnoty Seniora. Zapraszamy.
  4. Kurs gitarowy w każdy piątek, o godz. 16.00 w salce obok kancelarii. Zapraszamy.
  5. W najbliższy czwartek, 20 lutego zapraszam mieszkańców Osiedla Ślepsk na godz. 19.00 do domu Państwa Koszewskich na spotkanie organizacyjne zbudowania Kapliczki św. Antoniego i festynu Osiedla w czerwcu tego roku. Zapraszamy.
  6. Prosimy rodziny, które z rożnych powodów nie mogły przyjąć kapłana na kolędzie, aby osobiście lub telefonicznie zgłosiły się do Ks. Proboszcza i uzgodniły termin na pobłogosławienie domu i na spotkanie duszpasterskie.
  7. 7. Refleksje duszpasterskie po „kolędzie 2014”

Zdecydowana większość mieszkańców naszej dzielnicy (99%) chętnie i życzliwie zaprosiła kapłanów na spotkanie duszpasterskie z rodziną, poświęcenie domów i mieszkań. Także z szacunkiem i wdzięcznością myślę o małżeństwach mieszanych czy innowiercach, którzy otwierają swoje podwoje i zapraszają kapłanów dając znak otwartości na wzajemną życzliwość i ubogacania się Duchem Wiary. Odbieramy z radością potrzebę naszych Parafian do kontaktu i dialogu z duszpasterzami na tematy biblijne, eklezjalne i egzystencjalne. Wiele osób ma ochotną wolę włączenia się w aktywniejsze zaangażowanie się w działalność wspólnot religijnych. Zapraszamy do Oazy Dorosłych i ufam, ze powstaną nowe kręgi Domowego Kościoła oraz nowa wspólnota „Odnowa w Duchu Świętym”. Kilku mężczyzn podejmie formację teologiczno-liturgiczną na Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii. Czas odwiedzin duszpasterskich stał się ubogacającą możliwością wsłuchiwania się w oczekiwania i propozycje Parafian dla owocniejszego przeżywania liturgii. Wiele rodzin z naszej Parafii przeżywa trudną sytuacje materialną z powodu braku pracy a wiele osób młodych emigruje w poszukiwaniu pracy. Statystycznie Parafia liczy około 5600 mieszkańców, ale około 1600 osób pracuje za granicą a znacząca część to studenci oraz osoby tylko zameldowane. Owocem kolędy są podjęte starania o unieważnienie małżeństwa czy decyzje o zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego. Mamy też pierwsze owoce tych działań: kilka małżeństw już zawarło związek małżeński i ochrzciło dzieci a mamy tez pierwszy wyrok Sądu Biskupiego stwierdzający nieważność zawartego ślubu. Kilka osób dorosłych podjęło przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Niezwykle cieszą inicjatywy samych Parafian angażujących całe miasto Augustów: cotygodniowe spotkania mężczyzn w Kapliczce Pana Jezusa Klęczącego w środy o godz. 20.15 czy pragnienie zorganizowania procesji Bożego Ciała na jeziorze Necko. Tak, wielu ludzi doznaje niezwykłych Bożych Łask przez powierzenie się w modlitwie Panu Jezusowi Klęczącemu. Wiele rodzin uprosiło dar poczęcia Życia, a wielu innych łaski pojednania w gronie Bliskich czy powrotu do zdrowia. Władze Miasta zobowiązały się do wykonania kierunkowskazów doprowadzających pielgrzymów i turystów do słynącej łaskami Kapliczki i utwardzenia parkingu. Od maja do października zapraszamy cały Augustów Nowennę do pana Jezusa Klęczącego w każdy piątek o godz. 20.00 na wspólnotowe uwielbienie i adorację oraz błogosławieństwem lourdzkim a o godz. 21.00 na liturgię eucharystyczną z procesją ofiarniczą wokół ołtarza i Figury oraz Komunię św. pod dwiema Postaciami.

Spotkaliśmy się z życzliwością hojnością Parafian, zarówno na potrzeby naszych inwestycji czy koniecznych remontów oraz kosztów utrzymania obiektów i ich wyposażenia jak i na dary dla kapłanów. Cieszy coraz liczniejszy, choć wciąż zbyt mały procent rodzin korzystających z odpisu podatkowego na cele religijne. Aby było to możliwe trzeba dokonać wpłaty na konto parafialne przez Bank. Także jesteśmy wdzięczni i prosimy o przeznaczenie 1% na rzecz naszej drużyny harcerskiej czy Caritasu. Na nowe zamierzenia i konieczne remonty zarówno w kościele i kapliczce a także w salkach parafialnych złożyliście 49.430 złotych, które zostały wpłacone na konto parafialne. Jest to o ponad cztery tysiące mniej niż przed rokiem. Ze środków tych zaplanowaliśmy wraz z Radą Parafialną dokończyć wyposażenia Kaplicy Przedpogrzebowej, którą jak ufam, uruchomimy z początkiem Wielkiego Postu 2014 roku. Najważniejszą inwestycją jest zaplanowanie i wybudowanie zharmonizowanego z bryłą świątyni zadaszenia schodów wejściowych do kościoła. Utrzymanie tych schodów w okresie jesieni i zimy jest nie tylko kłopotliwe, ale też niebezpieczne. W minionych latach, ale i tej zimy kilka osób, szczególnie starszych doznało skaleczeń czy nawet złamań. Zostały im wypłacone odszkodowania z powodu ośnieżonych i śliskich schodów przy kościele. Koniecznością wydaje się pomalowanie blachy na świątyni oraz wymiana zmurszałych stropów i skorodowanej blachy na plebanii w części środkowej budynku. Naturalnie cały czas trwają konieczne prace konserwatorskie i naprawcze, czy elektronika dzwonów kościelnych, czy sprzętu audiowizualnego oraz elektryki w świątyni czy budynkach kościelnych. W związku z ogromnymi kosztami ogrzewania olejowego rozważamy wymianę systemu grzewczego.

Rozwija się Przedszkole przy Parafii. Dzięki inwestycjom w zainstalowanie wentylacji wywiewno-nawiewnej i zainstalowaniu rekuperatora udało się przekształcić Punkt Przedszkolny w Przedszkole i rodziny mogą skorzystać z większego dofinansowania Urzędu Miasta. Kilkoro dzieci z rodzin bez stałej pracy czy słabiej sytuowanych jest zwolnionych z opłat czesnego. Planujemy ubogacić plac zabaw przy kościele dostępny dla dzieci z dzielnicy Borki. Przy sprzyjającym klimacie można by rozbudować i powiększyć Przedszkole o kolejną grupę.

Poza sprawami natury organizacyjnej, gospodarczej największym pragnieniem jest tworzenie angażującej więzi Parafian we wspólnej rodzinnej i wspólnotowej modlitwie, adoracji, procesjach, modlitwie apelowej czy wieczornych spacerach, w chrześcijańskim wzajemnym pozdrawianiu się: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus… czy Szczęść Boże, we wszystkich okolicznościach życia. Następnie wspieraniu się i jednoczeniu zarówno w wymiarze osobowym jak społeczno-gospodarczym. Ma temu służyć możliwość częstszego spotykania się i organizowania wspólnotowego relaksu czy odpoczynku. Także bardziej aktywne angażowanie się w przedsięwzięcia zarówno liturgiczne jak Boże Ciało, odpusty, festyny czy także dbanie o świątynię i jej otoczenie.