1. Dziś rozpoczynamy w Kościele okres Wielkiego Postu. To szczególny czas nawrócenia i pokuty, podejmowania postanowień, aby przybliżać się do Boga. Zewnętrznym znakiem wejścia w postawę uniżenia przed Panem jest posypanie głów popiołem. Ten starożytny gest wyraża naszą przemijalność oraz wejście na drogę pokuty i nawrócenia. Niech za tym zewnętrznym obrzędem idzie także nawrócenie naszego serca oraz chęć pracy nad sobą i własnymi słabościami. Msze święte dzisiaj o godz. 7.00, 10.30, 17.00 (w kaplicy) i 18.00.
  2. Aby jeszcze lepiej przeżyć czas Wielkiego Postu zachęcamy do podjęcia postu o chlebie i wodzie, tzn., aby przez 40 dni każdego dnia pościła inna osoba. Tym postem obejmiemy intencję: o nawrócenie i łaskę wiary dla całej ludzkości. W zakrystii są wyłożone listy dla chętnych, którzy chcą włączyć się w ten post. Podejmując post umartwiamy ciało, aby bardziej nad nim panował duch, wyrabiamy silniejszą wolę, bo odmawiamy sobie rzeczy godziwych i dobrych, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, przekazujemy na jałmużnę i potrzebującym. To nas kosztuje, ale właśnie na tym polega prawdziwy post. Prosimy o wsparcie modlitewne i jałmużnę na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Może są rodziny, które chciałyby przyjąć uchodźców? Otoczmy modlitwą żołnierzy i cały naród ukraiński, który broni swojej ojczyzny. Można np. modlić się za jakiegoś jednego, ukraińskiego żołnierza, o czym będzie wiedział tylko Bóg. Oni dziękują za modlitwę, ale nie można w niej ustawać.
    • Przytoczę słowa jednego z ukraińskich żołnierzy, które zostawił na stronie parafii Miłosierdzia Bożego w Winnicy: Chciałbym natchnąć modlących się za nas do nieprzerwanej modlitwy. Żołnierze mówią: Bardzo czuje się wasze wsparcie. Czasami mają miejsce nieprawdopodobne sytuacje - jakby czyjaś niewidzialna ręka odsuwała od nas kule, które jakimś cudem przelatują nam nad głowami. Wychodzimy zwycięsko z ogromnie trudnych sytuacji - jakby ktoś nas przez nie przeprowadzał. Stajemy się jakby niewidzialni dla wroga, a sami widzimy w ciemności. W danej sytuacji wiemy, co mamy robić i jak się zachować. Wszystkie takie momenty nadają sensu i podnoszą nas na duchu.
  3. Wielki Post jest czasem szczególnego działania Pana oraz wchodzenia na drogę pokuty i nawrócenia. Warto przypomnieć, że w tym czasie można zyskać łaskę odpustu zupełnego, czyli darowania kary czyśćcowej za grzechy odpuszczone w sakramencie pokuty i pojednania. Odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami: w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”, za udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali, a także odprawienie trzydniowych rekolekcji. Do zwykłych warunków odpustu należą: brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej oraz modlitwa w intencjach papieża.
  4. Dzisiaj ofiarami do puszki możemy okazać pomoc Ukrainie.