Ogłoszenia duszpasterskie 

Niedziela Palmowa  

24.03. 2013 r. 

  1. Wielki Tydzień Wielkiego Postu rozpoczyna się Niedzielą Palmową, która łączy zapowiedz królewskiego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy i orędzie Męki Pańskiej. Wierni przynoszą do świątyni zielone gałązki ziela, witek wierzby czy gałązki palmowe ozdobione kwiatami. Poświęcone na liturgii palmy umieszczamy najczęściej przy wiszących krzyżach naszych domów czy na ołtarzyku rodzinnym. Przypominają wiernym o zwycięstwie Chrystusa, Któremu cześć oddaliśmy w uroczystej procesji i wyznajemy wiarę idąc ulicami naszych miast.
  2. Szczyt liturgii całego roku kościelnego stanowią trzy święte dni Wielkiego Tygodnia – Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota - Triduum Paschalne. Biorąc pełny udział we Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, jednoczymy się z Chrystusem przy stole Eucharystii, aby potem wiernie Mu towarzyszyć w drodze do Ogrójca. W Wielki Piątek z Jezusem będziemy przeżywać zdradę ucznia, pojmanie, niesprawiedliwy sąd i słabość zaparcia się Piotra. Dźwigać krzyż z Jezusem jak Szymon Cyrenejczyk, stać pod krzyżem obok Matki, wyznać wiarę wraz z setnikiem, aby z Nikodemem złożyć Ciało Ukrzyżowanego Pana do grobu. W Wielką Sobotę trwać z zadumie zdumienia i oczekiwania, aby przybiec o brzasku dnia w poranek wielkanocny i rozgłaszać wszystkim radosną wieść Zmartwychwstania. We wszystkie dni Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania zabieramy do świątyni na nabożeństwa wszystkich domowników. Kapłani spowiadać będą we wszystkie dni Wielkiego Tygodnia.
  3. 3. Porządek nabożeństw Triduum Paschalnego:

Wielki Czwartek,

Godz. 10.00 – Liturgia Mszy Krzyżma w Katedrze Ełckiej z udziałem kapłanów Diecezji Ełckiej pod przewodnictwem Ks. Bpa Jerzego Mazura. Zapraszamy do udziału ministrantów.

Godz. 18.00 - Msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg. Komunia św. sprawowana pod dwiema postaciami: Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Modlimy się w intencji kapłanów i o powołania do służby Bożej. Adoracja do godz. 22.00. Możliwość spowiedzi.

 

Wielki Piątek,

9.00 - Droga Krzyżowa w świątyni

Adoracja Najświętszego Sakramentu i Krzyża w kościele indywidualnie i wspólnotowo do godz. 15.00. W tym czasie będzie możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty.

Godz. 18.00 – Liturgia Męki Pańskiej. Ofiary przy adoracji Krzyża składamy na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Za pobożny udział w adoracji i ucałowanie Krzyża podczas uroczystych obrzędów wierni mogą zyskać odpust zupełny. Adoracja przy Grobie Pana Jezusa do 22.00. Zapraszamy wspólnoty parafialne, młodzieżowe, harcerzy, ministrantów, osoby indywidualne. Byłoby pięknym znakiem i kontynuacją tradycji polskiej obecność, choćby symboliczna i reprezentacyjna wszystkich służb mundurowych: wojska, policji, straży granicznej, strażaków, straży miejskiej, straży więziennej, inspekcji transportowej, kolejarzy, leśników i innych. Byłoby pięknie, aby przedstawiciele tych służb towarzyszyli galowo w procesji rezurekcyjnej

Możliwość sakramentu pojednania.

 

Wielka Sobota,

Święcenie pokarmów, co godzinę od godz. 8.00 do 16.00. Przychodzimy na poświecenie pokarmów wraz z cała rodziną i wspólnie modlimy się przy grobie Pana Jezusa. Także w tym roku będzie poświęcenie pokarmów w Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego od godz. 8.30 co godzinę do 11.30. Ofiary składane przy poświęceniach będą przeznaczone na nowy konfesjonał do Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego. Bóg zapłać. Poświęcenie pokarmów w Biernatkach będzie w świetlicy o godz. 10.00.

Wigilie Paschalną Wielkiej Nocy rozpoczniemy o godz. 19.00. Przynosimy ze sobą świece na liturgię światła i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Komunia św. sprawowana pod dwiema postaciami: Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Adoracja z możliwością sakramentu pojednania do godz. 23.00.

 

Rezurekcja

Gromadzimy się na adorację już od godz. 5.00 rano i przygotowujemy procesję. Liturgia Zmartwychwstania rozpocznie się procesją o godz. 6.00. Trzykrotnie obchodzimy świątynię przy biciu dzwonów i śpiewie pieśni wielkanocnych.

W niedzielę Zmartwychwstania i w Poniedziałek Wielkanocny porządek nabożeństw niedzielny.

Przypominam o przestawieniu zegarków, ponieważ z soboty na niedzielę zmartwychwstania następuje zmiana czasu zimowego na letni i wstajemy o godz. wcześniej!

Chciałbym wprowadzić nową formę więzi z Parafianami i tak jak w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedzam jedną rodzinę, tak ośmielam się zaproponować Parafianom inicjatywę zapraszania poszczególnych kapłanów na rodzinne śniadanie wielkanocne. Jesteśmy otwarci na zaproszenia.

 

  1. 4. Wyrażam wdzięczność Księżom Wikariuszom: Ks. Sławomirowi Hońko, Ks. Przemysławowi Przekopowi i Ks. Prałatowi Andrzejowi Gąsowskiemu za ofiarne i aktywne zaangażowanie w nabożeństwa wielkopostne, wielogodzinną posługę w konfesjonale i nabożeństwa Wielkiego Tygodnia. Dziękuję Ks. Dziekanowi Stanisławowi Gadomskiemu, rekolekcjoniście za budujące Słowo Boże trafiające do serc i umysłów Parafian i Gości. Podziękowaniem ogarniam całą Wspólnotę za budującą postawę dojrzałości chrześcijańskiej oraz wszelkie znamiona dobra i hojności. Siostrze Noemi z chórem za ubogacanie liturgii śpiewem liturgii Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania. Panu Zenonowi Kalinko, Szafarzom, Wspólnotom, Ministrantom, Harcerzom, Pani Gospodyni i osobom wspierającym. Dziękuję Policji i Straży miejskiej za czuwaniem nad bezpieczeństwem.
  2. 5. Pragnę podziękować Parafialnemu Zespołowi „Caritas” na czele z Panem Leszkiem Płońskim, młodzieży i Harcerzom za zbiórkę żywności. Parafianom za życzliwe gesty dzielenia się z potrzebującymi. Dary jałmużny wielkopostnej w postaci produktów żywnościowych można składać przy ołtarzu Sybiraków cały rok.
  3. W Poniedziałek Wielkanocny ofiary na tacę przeznaczone są na KUL.

 

 

Życzenia Wielkanocne dla Parafian:

 

Jezus Umarł, Jezus Zmartwychwstał, Jezus Żyje!!!

Żyć Zmartwychwstaniem Chrystusa, to wierzyć:, że On Jest, jest we mnie – wypełnia mnie, rozumie, przebacza, wyjaśnia, podtrzymuje na duchu; On Zmartwychwstały Bóg-Człowiek, Jezus Chrystus codziennie zaprasza nas i łamie dla mnie Chleb; On przynosi pokój i umacnia a niebo jest moim i naszym celem i przeznaczeniem!

Żyć Zmartwychwstałym, to głosić całym Sobą prawdę o Żyjącym Bogu, wprowadzać pokój i czynić dobro, i umieć przebaczać i być uczciwym, to budować wspólnotę miłości z Bogiem i każdym bliźnimi! Amen!!!

To przesłanie dedykuję Kochanym Parafianom i Gościom z kapłańskim błogosławieństwem.