Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej - 02.04.2023
Szczegóły
Autor: Zdzisław Kamiński
Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, którą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia, w którym będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.
Zapraszamy do przygotowania dekoracji świątecznych w poniedziałek po Mszy świętej wieczornej: Domowy Kościół, Żywy Różaniec i wszystkich chętnych.
Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji - "Ciemnicy". Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 22.00, na którą serdecznie zapraszamy; prosimy także wspólnoty: 19.30-20.30 - Rycerze Świętego Jana Pawła II, Męskie Koło Różańcowe Św. Jana Pawła II i Ćwiarę; 20.30-21.30 - Dzieło Nieustannej Nowenny Uczniów Jezusa i Koła Różańcowe: Różaniec rodziców za dzieci: Św. Rity, Św. Józefa i Św. Jana Chrzciciela.
Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Mszy świętej, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. Oczyśćmy po zimie krzyże przydrożne.
O godz. 8.00 zapraszamy na wspólną modlitwę psalmami tzw. Ciemną Jutrznię, a następnie od godz. 9.00 na adorację Pana Jezusa.
Do adoracji zapraszamy poszczególne wspólnoty: 9.00-10.00 - Domowy Kościół; 10.00-11.00 - Odnowę w Duchu Świętym; 11.00-12.00 - Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży; 12.00-13.00 - Oazę Dorosłych i Koło Różańcowe pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego; 13.00-14.00 - Koło Różańcowe pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła; 14.00-15.00 - Koło Różańcowe pw. Matki Bożej Częstochowskiej; 16.00-17.00 - Koło Różańcowe pw. Matki Bożej Miłosierdzia; 17.00-18.00 - Koło Różańcowe pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
O godz. 15.00 - Droga krzyżowa.
Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim potrwa do godz. 22.00. Zapraszamy na nią od godz. 20.00-21.00 - Koło Różańcowe pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny; 21.00-22.00 - Koło Różańcowe pw. Matki Bożej Bolesnej.
Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.
W Wielki Piątek wszystkie osoby od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a osoby między 18. a 60. rokiem życia dodatkowo obowiązuje spożycie tylko jednego posiłku do syta z trzech posiłków spożywanych tego dnia.
Wielka Sobota jest dniem wielkiej ciszy. Tego dnia nie sprawujemy Najświętszej Ofiary, ale w oczekiwaniu na radość wielkanocną trwajmy w zamyśleniu nad śmiercią Zbawiciela. O godz. 8.00 zapraszamy na wspólną modlitwę psalmami – Ciemną Jutrznię. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny co godzinę: od 9.00 do 16.00. Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim mieszkańców poszczególnych ulic.
W najbliższą niedzielę będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w nocy Mszą Wigilii Paschalnej dopiero po zapadnięciu zmroku o godz. 21.00, po której zgodnie ze starożytną tradycją odbędzie się procesja rezurekcyjna wokół kościoła, uroczyście i radośnie ogłaszająca światu, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Proszę o przygotowanie orszaku procesyjnego. To najbardziej uroczysta Msza święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. To liturgia nad liturgiami! Ta celebracja, najbardziej uroczysta ze wszystkich liturgii w roku, najdłuższa, najpiękniejsza i najważniejsza należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Tym samym otwiera ona pięćdziesięciodniowy okres wielkanocnej radości. Jak Triduum Paschalne jest centrum całego roku kościelnego, tak Wigilia Paschalna stanowi ośrodek Triduum Sacrum. Zabierzmy na nią świece, bo będzie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, na które tak jak pierwsi chrześcijanie, czekaliśmy cały rok. Chrzest zanurza nas w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby tego momentu nie przespać. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji.
W niedzielę pozostałe Msze święte o godz. 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00; w kaplicy o 17.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00. Również w niedzielę wieczorem kończy się uroczysty obchód Triduum Paschalnego.
Zapraszamy na pielgrzymkę do Włoch w dniach 16-25 września, koszt 1200 zł i 550 euro. Są jeszcze wolne miejsca.
Do nabycia kwietniowa "Martyria". Przy wyjściu z kościoła możemy złożyć ofiarę do puszki na kwiaty do Grobu Pańskiego.
Na nowy tydzień życzymy doświadczenia bliskości Boga i odwagi św. Jana Chrzciciela w głoszeniu prawdy.