Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

Al. Jana Pawła II 14
16-300 Augustów
tel
. 734686050

 
janchrzciciel.augustow.p
l

nr rachunku bankowego: 06 9334 0001 0030 0156 2162 0010

Start Archiwum
Niedziela Palmowa - Zmartwychwstanie Pańskie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Furmanik   
niedziela, 17 kwietnia 2011 12:20

1.    W tym tygodniu modlitwą i słowem dobrych życzeń ogarnialiśmy Ks.  mgr Przemysława Przekopa z okazji Jego imienin. Niech posługa kapłańska w naszej wspólnocie będzie dla Ks. Przemysława źródłem osobistej satysfakcji a zaangażowanie w duszpasterstwo harcerzy porywem fascynacji dla Chrystusa nowych zastępów dzieci i młodzieży. Szczęść Boże.
2.    Wielki Tydzień Wielkiego Postu rozpoczyna się Niedzielą Palmową, która łączy zapowiedz królewskiego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy i orędzie Męki. Wierni przynoszą do świątyni zielone gałązki ziela, witek wierzby czy gałązki palmowe ozdobione kwiatami. Poświęcone na liturgii palmy umieszczamy najczęściej przy wiszących krzyżach naszych domów czy na ołtarzyku rodzinnym. Przypominają wiernym o zwycięstwie Chrystusa, Któremu cześć oddaliśmy w uroczystej procesji i wyznajemy wiarę idąc ulicami naszych miast. Przed środą popielcową następnego roku winne one być znoszone do świątyń i spalone służą do przygotowania popiołu na rozpoczęcie kolejnego Wielkiego Postu.
3.    Szczyt liturgii całego roku kościelnego stanowią trzy święte dni Wielkiego Tygodnia – Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota - Triduum Paschalne. Biorąc pełny udział we Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, jednoczymy się z Chrystusem przy stole Eucharystii, aby potem wiernie Mu towarzyszyć w drodze do Ogrójca. W Wielki Piątek z Jezusem będziemy przezywać zdradę ucznia, pojmanie, niesprawiedliwy sąd i słabość zaparcia się Piotra. Dźwigać krzyż z Jezusem jak Szymon Cyrenejczyk, stać pod krzyżem obok Matki, wyznać wiarę wraz z setnikiem, aby z Nikodemem złożyć Ciało Ukrzyżowanego Pana do grobu. W Wielką Sobotę trwać z zadumie zdumienia i oczekiwania, aby przybiec o brzasku dnia w poranek wielkanocny i rozgłaszać wszystkim radosną wieść Zmartwychwstania. We wszystkie dni Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania zabieramy do świątyni na nabożeństwa wszystkich domowników. Kapłani spowiadać będą we wszystkie dni Wielkiego Tygodnia.
4.    Porządek nabożeństw Triduum Paschalnego:
Wielki Czwartek,
Godz. 10.00 – Liturgia Mszy Krzyżma w Katedrze Ełckiej z udziałem kapłanów Diecezji Ełckiej pod przewodnictwem Ks. Bpa Jerzego Mazura. Zapraszamy do udziału ministrantów.
Godz. 18.00 - Msza Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg.
Adoracja do godz. 22.00.
Wielki Piątek,
9.00 - Droga Krzyżowa w świątyni
Adoracja Najświętszego Sakramentu i Krzyża w kościele przez mieszkańców poszczególnych ulic:
Godz. 10.00 – ul. Nadrzeczna
Godz. 10.00 – ul. Nowomiejska     
Godz. 11.00 – ul. Rajgrodzka
Godz. 12. 00 – ul. Wrzosowa
Godz. 13.00 – ul. Zygmuntowska
Godz. 14.00 – ul. Wiśniowa
Godz. 15.00 – ul. Śliwkowa
Godz. 16.00 – 17.00 ul. Łazienna
Godz. 18.00 – Liturgia Męki Pańskiej. Ofiary przy adoracji Krzyża składamy na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Za pobożny udział w adoracji i ucałowanie Krzyża podczas uroczystych obrzędów wierni mogą zyskać odpust zupełny.
Wielka Sobota,
Święcenie pokarmów, co godzinę od godz. 8.00 do 16.00. Przychodzimy na poświecenie pokarmów wraz z cała rodziną i wspólnie modlimy się przy grobie Pana Jezusa.
Wigilie Paschalną Wielkiej Nocy rozpoczniemy o godz. 19.00. Przynosimy ze sobą świece na liturgię światła i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Adoracja z możliwością sakramentu pojednania do godz. 23.00.
Rezurekcja
Gromadzimy się na adorację już od godz. 5.00 rano i przygotowujemy procesję. Liturgia Zmartwychwstania rozpocznie się procesją o godz. 6.00. Trzykrotnie obchodzimy świątynię przy biciu dzwonów i śpiewie pieśni wielkanocnych.
W niedzielę Zmartwychwstania i w Poniedziałek Wielkanocny porządek nabożeństw niedzielny.
5.Dary jałmużny wielkopostnej w postaci produktów żywnościowych składamy przy ołtarzu Sybiraków.
6.W Poniedziałek Wielkanocny ofiary na tacę przeznaczone są na KUL.
7.W II niedzielę Zmartwychwstania, 11. 04. 2010 r. ofiarą do puszek wspieramy Krajowy Fundusz Misyjny.
8.Został zakupiony haftowany ornat na beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II.
9.Pragnę podziękować Panu Franciszkowi Wiśniewskiemu, Staroście Augustowskiemu oraz Panu inż. Edwardowi Citko za przygotowanie projektu i dokumentacji budynku gospodarczego.

 
Main page Contacts Search Contacts Search