Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

Al. Jana Pawła II 14
16-300 Augustów
tel
. 734686050

 
janchrzciciel.augustow.p
l

nr rachunku bankowego: 06 9334 0001 0030 0156 2162 0010

Start Ogłoszenia VII Niedziela w ciągu roku 19.02.2023
VII Niedziela w ciągu roku 19.02.2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 19 lutego 2023 09:32
  1. Dziś rozpoczynamy 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenia z innych nałogów. To zaproszenie do modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach. Dla wyrwania z nałogu kogoś bliskiego lub znajomego, a także za tych, którzy jako najbliżsi cierpią z tego powodu, warto ofiarować Panu Bogu z darem modlitwy, czasową lub całkowitą abstynencję od alkoholu oraz inne wyrzeczenia. Taka postawa to akt wynagrodzenia Bogu za grzechy pijaństwa popełniane w naszej Ojczyźnie, a zarazem piękne świadectwo radosnego i wolnego życia bez alkoholu. Można zapisać się w Księdze Trzeźwości, którą udostępniamy w zakrystii. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest święty Jan Chrzciciel.
  2. Środą Popielcową rozpoczynamy Wielki Post. Msze św. z posypaniem głów popiołem o 7.00, 10.30, 17.00 (w kaplicy) i 18.00. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, czyli jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
  3. W czasie Wielkiego Postu zapraszamy na Drogę krzyżową w każdy piątek o godz. 16.30 - dzieci i 17.30 - młodzież i dorosłych; w kaplicy - przez cały rok o godz. 16.30. W niedziele natomiast o godz. 17.15 - Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym i procesją eucharystyczną. Niech rozważanie męki Chrystusa będzie pomocą w przeżywaniu codziennych trudności. W Wielkim Poście Kościół zachęca nas do podejmowania dzieł miłosierdzia i zaprasza do praktykowania modlitwy, postu i jałmużny.
  4. Tak, jak w ubiegłym roku, zachęcamy, aby jeszcze lepiej przeżyć czas Wielkiego Postu i podjąć post o chlebie i wodzie, tzn., aby przez 40 dni każdego dnia pościła inna osoba. Tym postem obejmiemy intencję: o nawrócenie i łaskę żywej wiary w naszych rodzinach. W zakrystii jest lista dla chętnych, którzy chcą włączyć się w ten post. Podejmując post umartwiamy ciało, aby bardziej nad nim panował duch, wyrabiamy silniejszą wolę, bo odmawiamy sobie rzeczy godziwych i dobrych, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, przekazujemy na jałmużnę i potrzebującym. To nas kosztuje, ale właśnie na tym polega prawdziwy post. Również w tej intencji, za tydzień - w niedzielę o godz. 19.00 adoracja Najświętszego Sakramentu na rozpoczęcie Wielkiego Postu: "Bogu samemu tylko się kłaniać".
  5. Za tydzień będą zbierane ofiary do puszki na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Dziękujemy za dzisiejsze ofiary na ogrzewanie kościoła i kaplicy.
  6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia "Martyria".
  7. Na nowy tydzień życzymy obfitości Bożych darów, wsłuchiwania się w słowo Boga, które daje prawdziwe życie i odwagi św. Jana Chrzciciela.
  8. W ostatnim tygodniu odszedł do wieczności śp. Mariusz Nowak. Wieczny odpoczynek...
 
Main page Contacts Search Contacts Search