Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

Al. Jana Pawła II 14
16-300 Augustów
tel
. 734686050

 
janchrzciciel.augustow.p
l

nr rachunku bankowego: 06 1600 1462 1886 7084 3000 0001

Start Ogłoszenia
Ogłoszenia duszpasterskie


V NIEDZIELA WIELKANOCY 02.05.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 01 maja 2021 20:54
 1. Rozpoczęliśmy maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Każdego dnia po Mszy św. wieczornej zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na nabożeństwo majowe, a o godzinie 21.00 na Apel Maryjny przy grocie Niepokalanej. Spotykajmy się także na majowym przy kapliczkach przydrożnych i krzyżach.
 2. Jutro, 3 maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszego narodu. Przez lata ta uroczystość jednoczyła nas wokół sanktuarium jasnogórskiego, o którym św. Jan Paweł II, powiedział że tam bije serce naszego narodu. Maryja króluje nam od wieków i nigdy nie zawiodła pokładanej w Niej nadziei, czego świadectwem są wota wdzięczności. Tego dnia Msze św. w kościele o godz. 7.00, 10.30 za Ojczyznę i 18.00; w kaplicy o 17.00. Po Mszy św. wieczornej spotkanie z rodzicami dzieci do Pierwszej Komunii Świętej.
 3. W tym tygodniu:
  • - we wtorek, 4 maja - wspomnienie św. Floriana, żołnierza, męczennika, patrona strażaków;
  • - w pierwszy czwartek, 6 maja - święto świętych apostołów Filipa i Jakuba;
  • - w pierwszy piątek kapłani odwiedzą chorych i starszych;
  • - w sobotę, 8 maja – uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.
 4. Dziękujemy osobom, które w ostatni poniedziałek pomogły w pracach porządkowych przy kościele. Prosimy o kontakt osoby, którym zależy, aby to miejsce i otoczenie, było piękne, może z rodziców dzieci i młodzieży?
 5. Do nabycia majowy numer "Martyrii" po 3 zł.
 6. Na nowy tydzień życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela oraz polecamy wstawiennictwu św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce...
 
IV NIEDZIELA WIELKANOCY 25.04.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 24 kwietnia 2021 20:04
 1.  Przeżywamy dziś Niedzielę Dobrego Pasterza, która rozpoczyna kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w tej intencji.
 2. W tym tygodniu, w czwartek (29 kwietnia) święto św. Katarzyny Sieneńskiej (1347-1380), patronki Europy.
 3. W najbliższą sobotę rozpocznie się maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Każdego dnia po Mszy św. wieczornej zapraszamy na nabożeństwa majowe. Spotykajmy się także na majowym przy kapliczkach przydrożnych i krzyżach. Przy grocie Niepokalanej codziennie jest również apel jasnogórski.
 4. W pierwszą sobotę miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za wszelkie grzechy i znieważenia.
 5. Dziękujemy za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę, konto i do skarbonek na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza swoim błogosławieństwem Waszą hojność.
 6. Na nowy tydzień życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela oraz polecamy wstawiennictwu św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce...
 7. W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Mirosława Dzierdzikowskiego, Honoraty Krysztopy, Jarosława Franciszkiewicza, Zenona Bokuniewicza i Stanisławy Karbowskiej. Wieczny odpoczynek...
 
III NIEDZIELA WIELKANOCY 18.04.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 18 kwietnia 2021 08:13
 1. Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Prośmy Pana Jezusa, aby pozwolił nam jeszcze bardziej ukochać i zrozumieć Pismo Święte. Po Mszy św. będzie można zabrać ze sobą kartkę z zaznaczonymi wersetami Ewangelii św. Marka i Księgi Mądrości. Po powrocie do domu otwórzmy rodzinne Pismo Święte i każdy w najgłębszym skupieniu i powadze niech odczyta sobie otrzymany dzisiaj tekst. Niech on będzie nam pomocą w codziennej modlitwie i w rachunku sumienia - przez cały rok. Zaznaczmy go sobie w księdze Pisma Świętego. Niech będzie dla nas światłem i mocą na drodze naszego osobistego i narodowego życia przez wszystkie dni aż do następnego Narodowego Czytania Pisma Świętego.
 2. W poniedziałek po Mszy św. wieczornej nabożeństwo do św. Józefa.
 3. W piątek uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski i naszej diecezji - nie obowiązuje post od pokarmów mięsnych.
 4. Za tydzień niedziela Dobrego Pasterza rozpoczynająca tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, taca na WSD w Ełku.
 5. Na nowy tydzień życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela oraz polecamy wstawiennictwu św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce...
 6. W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Bronisławy Dobkowskiej, Krystyny Wierzbołowicz, Czesława Roszkowskiego i Jana Sztukowskiego. Wieczny odpoczynek...
 
DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY, CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 11.04.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 11 kwietnia 2021 08:07
 1. Dzisiaj Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczynająca Tydzień Miłosierdzia, za tydzień Niedziela Biblijna.
 2. Dzisiaj o godz. 15.00, w godzinie miłosierdzia, zapraszamy na nabożeństwo i Koronkę do miłosierdzia Bożego.
 3. We wtorek Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, a w środę 14 kwietnia będziemy obchodzili święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2019 r. Odnosi się ono do przyjęcia chrztu, a tym samym wiary w Boga Trójjedynego, przez księcia Mieszka I i jego dwór, co miało ogromne znaczenie dla procesu tworzenia się naszej państwowości.
 4. Na nowy tydzień życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela oraz polecamy wstawiennictwu św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce...
 5. W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Lucyny Rażniewskiej. Wieczny odpoczynek...
 
Wielkanoc 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 03 kwietnia 2021 20:20

Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! Alleluja!

Trudna i złożona rzeczywistość, w jakiej obecnie żyjemy nie pozwala nam na szersze kontakty - niech więc czas przeżywania Tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa Pana będzie okazją do bardziej osobistego spotkania się ze Zbawicielem. Wielkanoc jest jak ludzka droga. Nikogo nie omijają Wielkie Piątki smutku, Wielkie Soboty nadziei i Wielkie Niedziele radości. Wielkanoc jest jak nasze życie: niekiedy pełne bólu, czasem zwątpienia, lecz jakże często niewypowiedzianego szczęścia. Wielkanoc jest pochwałą życia, tego rodzącego się do trwania, wybaczania, spełniania marzeń i do miłości. Jako kapłani pracujący w tej parafii życzymy Wam, aby Chrystus Zwycięzca obdarzył Was siłą, zdrowiem i wszelkim błogosławieństwem. Bądźmy w dzisiejszym świecie świadkami Tego, który jest Zwycięzcą śmierci, piekła i szatana! Niech światło wielkanocnego poranka przenika całą naszą codzienność i pozwala cieszyć się każdą chwilą!

https://parafiarudawa.pl/wp-content/uploads/2017/05/zmartwywstanie-jezusa-2.jpg

Drodzy Parafianie i Goście!

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa napełniło radością nie tylko kobiety przybyłe do grobu i apostołów, lecz także wszystkich, do których dotarła wiadomość o nim. Po misterium Świętego Triduum, po opuszczeniu, wyszydzeniu, cierpieniu i śmierci nastaje nowy czas nadziei. Z perspektywy zmartwychwstania życie człowieka wygląda inaczej. Nauczmy się tak na nie patrzeć.

Chrystus Pan zmartwychwstał – i my zmartwychwstaniemy! Niechaj ta nadzieja będzie w nas źródłem radości i pokoju, niech porządkuje naszą codzienność, abyśmy każdego dnia stawali się niezwykłymi świadkami zmartwychwstania. Jezus żyje! Dzielmy się tą radością z najbliższymi i ze wszystkimi, których Pan z nami spotka. Pokoju serca i zdrowia, radości rozpromieniającej każdy dzień, nadziei, która nigdy nie gaśnie – z całego serca Wam życzymy.

 1. Dziękuję za nadesłane życzenia: m.in. Biskupowi Ełckiemu (są w "Martyrii"), Starostwu Augustowskiemu, Burmistrzowi Augustowa i Dyrektorom Szkół.
 2. Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, dzięki którym tak pięknie przeżywamy Święte Triduum Paschalne. Kapłanom za posługę w tych dniach, osobom, które czynnie zaangażowały się w liturgię, przygotowały ołtarz adoracji (Ciemnicę) i grób Pański. Za ofiary na kwiaty. Osobom, które znalazły tę jedną godzinę, o którą prosił Jezus uczniów i były z Nim, miały czas na adorację Najświętszego Sakramentu w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę, Rycerzom Jana Pawła II, Nadzwyczajnym Szafarzom Komunii Świętej, orszakowi procesyjnemu, a przede wszystkim liturgicznej służbie ołtarza z jej opiekunem ks. Adamem. Niech Zmartwychwstały spotka was na drodze waszego życia jak uczniów idących do Emaus.
 3. Dzisiaj Msze św.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00 (w kaplicy) i 18.00.
 4. Jutro drugi dzień świąt (czyli Poniedziałek Wielkanocny) - porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę. Taca na KUL Jana Pawła II. W najbliższy piątek nie obowiązuje post od pokarmów mięsnych z racji oktawy wielkanocnej.
 5. Za tydzień uroczystość Miłosierdzia Bożego. O godz. 15.00 nabożeństwo do miłosierdzia Bożego.
 6. Do nabycia kwietniowa "Martyria" po 3 zł.
 7. Na nowy tydzień życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela oraz polecamy wstawiennictwu św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce...


 
Niedziela Palmowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 28 marca 2021 00:00

Znalezione obrazy dla zapytania wjazd chrystusa do jerozolimy

Wjazd Jezusa do Jerozolimy

 1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.
 2. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.
 3. Zapraszamy do udziału w naszych parafialnych rekolekcjach. Jutro przyjadą kapłani z dekanatu, będzie okazja do spowiedzi. W Wielki Poniedziałek i Wielki Wtorek Msze św. o 10.00, 12.00, 17.00 i 19.00. W te dni nie będzie Mszy świętej w kaplicy.
 4. Zapraszamy do przygotowania dekoracji świątecznych na środę wieczorem. Prosimy o wcześniejszy kontakt osoby chętne do pomocy, bo niektóre prace można wykonać już w ciągu dnia a nawet w poniedziałek i wtorek.
 5. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. O godz. 10.00 w katedrze będzie sprawowana Msza krzyżma, której będzie przewodniczył Biskup Ełcki - ks. bp Jerzy Mazur. Uroczysta liturgia w naszej świątyni rozpocznie się o 18.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu po liturgii do godz. 22.00. Zapraszamy wspólnoty.
 6. Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. Oczyśćmy po zimie krzyże przydrożne. O godz. 15 (w godzinie miłosierdzia) droga krzyżowa. W tym dniu nie sprawujemy Mszy świętych. Obowiązuje post ścisły. Liturgię rozpoczniemy o godz. 18.00. Po liturgii odśpiewamy trzy części Gorzkich żali. Adoracja Najświętszego Sakramentu do 22.00. Tego dnia przypada rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętajmy, że papież i jego nauczanie to dar, którego nam, Polakom, nie wolno zmarnować.
 7. Wielka Sobota – dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od celebrowania Mszy świętych. Adoracja Pana Jezusa w grobie od godz. 8.00 do 20.00. Na kolejne godziny adoracji zapraszamy mieszkańców poszczególnych ulic.
 • 8.00 - 9.00: Kwaśna, Zielona, Wilcza, Rzepakowa, Głowackiego, Łopianowa
 • 9.00 - 10.00: Pszenna, Skroniowska, Weterynaryjna, Słowicza, Żurawia, Orla, Al. Jana Pawła II, Skrajna
 • 10.00 - 11.00: Biernatki, Rajgrodzka, Wójtowskie Włóki, Mazurki, Barwna, Brunatna, Biwakowa
 • 11.00 - 12.00: Młodości, Bociania, Raczkowska, Kwarcowa, Kamienna, Łamana, Zakole, Krzywa, Piaskowa
 • 12.00 - 13.00: Glinki, Ostra, Prosta, Wapienna, Gołębia, Wiewiórcza, Łączna, Zygmuntowska, Plater, Pensjonatowa, Sitowia, Lasanek, Willowa, Kalmusowa, Plażowa
 • 13.00 - 14.00: Ślepsk, Ciepła, Tatarakowa, Letnia, Nowomiejska, Wiśniowa, Jagodowa
 • 14.00 - 15.00: Czereśniowa, Słoneczna, Wrzosowa, Jabłoniowa, Malinowa, Łąkowa, Agrestowa
 • 15.00 - 16.00: Łazienna, Zakątek, Cicha, Wiejska, Kościuszki, Dąbrowskiego, Konarskiego
 • 16.00 - 17.00: Wypoczynkowa, Śliwkowa, Mirabelki, Morelowa, Derak, Truskawkowa, Wiosenna
 • 17.00 - 18.00: Staszica, Cienista, Spacerowa, Dąbrowskiej, Złota, Ukośna, Żeglarska
 • 18.00 - 19.00: Żywiczna, Orzeszkowej, Borki, Masztowa, Kręta, Nad Nettą, Nadbrzeżna
 • 19.00 - 20.00: Jasna, Garncarska, Sadowa, Porzeczkowa, Wioślarska, Nadrzeczna, Kopernika
 • Święcenie pokarmów co godzinę, od godz. 8.00 do 19.00. Ze względu na obostrzenia sanitarne koszyki z pokarmami trzymamy w ręku. Kapłan podejdzie, aby je poświęcić w kościele i wokół kościoła i przy Grocie Niepokalanej. Pamiętajmy o zakrywaniu nosa i ust oraz odległości. Zwróćmy uwagę na osoby wokół nas.
 1. Wigilia Paschalna. Liturgię rozpoczniemy o godz. 20.00. Zabierzmy na nią świece. Po zakończeniu liturgii w procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła uroczyście i radośnie ogłosimy światu, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Proszę o przygotowanie orszaku procesyjnego.
 2. W niedzielę porządek Mszy świętych świąteczny: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00 (w kaplicy) i 18.00.
 3. Informujemy osoby będące w trudnej sytuacji materialnej o możliwości otrzymania pomocy żywnościowej w 2021 r. Prosimy o dostarczenie do kancelarii zaświadczenia z MOPS-u.
 4. Na nowy tydzień życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela oraz polecamy wstawiennictwu św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce...
 5. W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Kazimierza Miszkiela i Jerzego Malinowskiego. Wieczny odpoczynek...
 
Dekret PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 12 grudnia 2020 22:32

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

DEKRET

Prot. n. 866/20/I

Udziela się daru specjalnych Odpustów z okazji Roku Jubileuszowego na cześć Świętego Józefa, zarządzonego przez Papieża Franciszka dla godnego uczczenia 150. rocznicy dnia, w którym Święty Józef został ogłoszony Patronem Kościoła Katolickiego.

Dziś upływa 150 lat, od kiedy Dekretem „Quemadmodum Deus” Błogosławiony Papież Pius IX, poruszony ciężką i bolesną goryczą czasów, w których znajdował się Kościół prześladowany przez wrogów, ogłosił Świętego Józefa Patronem Kościoła Katolickiego.

Celem utrwalenia ufności całego Kościoła w szczególny patronat Opiekuna Jezusa, Jego Świątobliwość Papież Franciszek postanowił, że od dnia dzisiejszego aż do dnia 8 grudnia 2021, dnia rocznicy ogłoszenia owego Dekretu oraz dnia poświęconego Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i Oblubienicy najczystszego Józefa, będzie obchodzony specjalny Rok Świętego Józefa, w którym wszyscy wierni będą mogli na jego wzór wzmacniać codziennie własne życie wiary, w pełni realizując wolę Bożą.

A zatem niech wszyscy wierni, poprzez modlitwy i dobre czyny, z pomocą Świętego Józefa, Opiekuna Świętej Rodziny z Nazaretu, starają się uzyskać pociechę i ulgę w ciężkich ludzkich utrapieniach, które dręczą współczesny świat.

Pobożność względem Opiekuna Odkupiciela rozwinęła się bujnie w historii Kościoła, który nie tylko przyznaje mu wyjątkowy kult zaraz po Matce Bożej i jego Oblubienicy, ale także powierzył mu liczne patronaty.

Magisterium Kościoła z upodobaniem i wytrwale odnajduje w osobie Świętego Józefa, jak w skarbcu, dawne i nowe doskonałości, podobnie jak ojciec rodziny z Ewangelii Św. Mateusza, który „ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare” (Mt 13,52).

Aby wypełnić ten upragniony cel, najwyższą pomocą będzie dar Świętych Odpustów, które Penitencjaria Apostolska chętnie rozszerza na Rok Świętego Józefa poprzez niniejszy Dekret, wydany zgodnie z wolą Jego Świątobliwości Papieża Franciszka.

Udziela się Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego) wiernym, którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu, uczestniczyć będą w Roku Świętego Józefa w okolicznościach i na sposoby określone przez tę Penitencjarię Apostolską.

 1. Święty Józef, prawdziwy człowiek wiary, zaprasza nas ze swej strony, abyśmy odkrywali synowską więź z Bogiem Ojcem, odnawiali naszą wierność modlitwie, przyjmowali postawę słuchania i odpowiadali z głębokim rozeznaniem woli Bożej. Udziela się zatem odpustu zupełnego wszystkim, którzy przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie.
 2. W Ewangelii przyznaje się Świętemu Józefowi tytuł „człowiek sprawiedliwy” (Mt 1, 19): on to, stróż „wewnętrznej tajemnicy, która znajduje się w głębi serca i duszy”[1], czyli uczestnik tajemnicy Boga i przez to szczególny patron forum wewnętrznego, zachęca nas do odkrywania wartości ciszy, roztropności i uczciwości w wypełnianiu naszych obowiązków. Cnota sprawiedliwości praktykowana w sposób wzorowy przez Józefa jest pełnym przylgnięciem do prawa Bożego, będącego prawem Miłosierdzia, „bowiem to właśnie miłosierdzie Boga prowadzi do pełni prawdziwej sprawiedliwości”[2]. Dlatego ci, którzy na wzór Świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.
 3. W powołaniu Józefa najważniejsze stało się jego bycie opiekunem Świętej Rodziny z Nazaretu, oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny i prawnym ojcem Jezusa. Aby wezwać rodziny chrześcijańskie do odtwarzania tego przykładu wewnętrznej jedności, miłości i modlitwy, którym jest Święta Rodzina, udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Różaniec Święty w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi.
 4. Sługa Boży Pius XII, w dn. 1 maja 1955 r. ustanowił święto Świętego Józefa Rzemieślnika, „w tym celu, aby godność pracy została uznana przez wszystkich ludzi i aby ta godność natchnęła życie społeczne i prawodawstwo, stanowione zgodnie z równym podziałem uprawnień i obowiązków”[3]. Dlatego udziela się odpustu zupełnego każdemu, kto powierzać będzie codziennie swoją działalność opiece Świętego Józefa, a także każdemu wiernemu, wzywającemu Rzemieślnika z Nazaretu w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna.
 5. Ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu „pokazuje nam, że Bóg jest tam, gdzie człowiek znajduje się w niebezpieczeństwie, tam gdzie człowiek cierpi, tam gdzie ucieka, gdzie doświadcza odrzucenia i opuszczenia”[4]. Udziela się zatem odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Litanię do Świętego Józefa (w tradycji łacińskiej) lub Akatyst do Świętego Józefa, w całości lub przynajmniej w odpowiedniej części (w tradycji bizantyjskiej), lub też jakąś inną modlitwę do Świętego Józefa, przypisaną jako własna w różnych tradycjach liturgicznych, w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju.

Święta Teresa z Avila uznała w Świętym Józefie patrona we wszystkich okolicznościach życia: „Innym Świętym, rzec można, dał Bóg łaskę wspomagania nas w tej lub innej potrzebie, temu zaś chwalebnemu Świętemu, jak o tym wiem z własnego doświadczenia, dał władzę wspomagania nas we wszystkich”[5]. W niedawnych czasach Święty Jan Paweł II potwierdził ze swojej strony, że przykład Świętego Józefa nabiera „dla Kościoła naszych czasów szczególnej aktualności w związku z nowym Tysiącleciem chrześcijaństwa”[6].

Ponadto, celem potwierdzenia powszechności patronatu Świętego Józefa w Kościele, poza wspomnianymi wyżej okolicznościami, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.

W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia.

Dla duszpasterskiego ułatwienia w otrzymaniu łaski Bożej poprzez władzę kluczy Kościoła, Penitencjaria Apostolska prosi zatem usilnie, aby wszyscy kapłani wyposażeni we właściwe uprawnienia, ofiarnie i wielkodusznie poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty oraz często zanosili Komunię Świętą do chorych.

Niniejszy Dekret jest ważny na Rok Świętego Józefa, bez względu na jakiekolwiek inne zarządzenia.

Sporządzono w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 8 grudnia 2020.

Mauro Kard. Piacenza

Penitencjarz Większy

Krzysztof Nykiel

Regens

[1] Pius XI, Kazanie z okazji ogłoszenia heroiczności cnót Sługi Bożej Emilii de Vialar: L’Osservatore Romano, 20-21.03.1935.

[2] Papież Franciszek, Przemówienie podczas Audiencji Generalnej dn. 03.03.2016.

[3] Pius XII, Kazanie z okazji uroczystości Świętego Józefa Robotnika (1.051955).

[4] Papież Franciszek, Anioł Pański (29.12.2013).

[5] Teresa od Jezusa, Księga życia, VI.

[6] Jan Paweł II, Adhortacja Apostolska “Redemptoris Custos” (15.081989), 32.

 
Facebook parafialny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 05 kwietnia 2020 09:38

Kliknij, aby przełączyć się do wiadomości i transmisji na facebooku.


 
Transmisje Mszy Świętych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
piątek, 20 marca 2020 07:36

alt

Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są o godz. 7.00 i dodatkowo o godz. 11.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w Telewizji TRWAM oraz o godz. 13.00 w TV Polonia. Również Polsat transmituje Mszę Świętą w niedzielę o godz. 9.00 w kanale Polsat News i o godz. 10.30 w kanale Polsat Rodzina. Transmisje niedzielnych Mszy Świętych prowadzone są też w radiu, m.in. w Pierwszym Programie Polskiego Radia o godz. 9.00 i o godz. 19.00, w Radiu Maryja o godz. 9.00 oraz w rozgłośniach diecezjalnych i lokalnych.

Więcej…
 
Psalm 91 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
piątek, 20 marca 2020 11:31

Kto przebywa w pieczy Najwyższego
i w cieniu Wszechmocnego mieszka,
mówi do Pana: «Ucieczko moja i Twierdzo,
mój Boże, któremu ufam».
Bo On sam cię wyzwoli
z sideł myśliwego
i od zgubnego słowa.
Okryje cię swymi piórami
i schronisz się pod Jego skrzydła:
Jego wierność to puklerz i tarcza.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2

Liturgia dnia


Więcej …

Kościół gromadzi się na Mszy Św.

porządek zimowy

Niedziela  i święta

Kościół:

700, 900, 1030
1200, 1800, 2000

Kaplica:

1700

Dzień powszedni

Kościół:

700, 1800

Kaplica:

               1700

pozostałe nabożeństwa

Statystyki

Odsłon : 559399
Main page Contacts Search Contacts Search