Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

Al. Jana Pawła II 14
16-300 Augustów
tel
. 734686050

 
janchrzciciel.augustow.p
l

nr rachunku bankowego: 06 1600 1462 1886 7084 3000 0001

Start Ogłoszenia
Ogłoszenia duszpasterskie


XVIII Niedziela w ciągu roku 01.08.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 31 lipca 2021 22:52
 1. Dziś, w pierwszą niedzielę miesiąca, po Mszy św. o godz. 12.00 adoracja Najświętszego Sakramentu - najpierw wspólna, a później indywidualna, o 15.00 koronka do Bożego miłosierdzia i błogosławieństwo eucharystyczne.
 2. Jutro, 2 sierpnia, możemy uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli, związany ze św. Franciszkiem z Asyżu. Aby uzyskać odpust, należy: pobożnie nawiedzić kościół, odmówić w nim modlitwę Ojcze nasz i wyznanie wiary, być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża i wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.
 3. W tym tygodniu:
  • - w środę (4 sierpnia) – wspomnienie św. Jana Marii Vianneya (1786-1859) - patrona proboszczów;
  • - pierwszy czwartek, pierwszy piątek (okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusowemu) i pierwsza sobota miesiąca;
  • - w piątek (6 sierpnia) święto Przemienienia Pańskiego.
 4. Od 6 sierpnia do 8 września rozpoczną się 33-dniowe rekolekcje przed zbliżającą się beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz siostry Elżbiety Róży Czackiej. Zapraszamy do udziału w tych duchowych ćwiczeniach. Wszystkie materiały będą dostępne na stronie: www.beatyfikacja33.pl
 5. Zapraszamy do zapisania się na stałe na godzinę adoracji do Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego (są wolne godziny w ciągu dnia i nocy). Nasze życie jest wędrówką ku wieczności. Stąd zatrzymajmy się na chwilę i pozwólmy ogarnąć się miłości Bożej, przyjmując Jezusa Eucharystycznego, który jest chlebem życia, bo tylko On jest naszym Zbawicielem, ratunkiem dla naszych rodzin, Ojczyzny i świata.
 6. Na nowy tydzień, wakacyjny i urlopowy, życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela oraz polecamy wstawiennictwu św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce...
 
XVII Niedziela w ciągu roku 25.07.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
wtorek, 27 lipca 2021 20:27
 1. Każda Msza święta rozpoczyna się wezwaniem do modlitwy: Módlmy się, kierowanym do nas przez celebransa, byśmy do wspólnej intencji dołączyli osobiste, z którymi przyszliśmy. Czy o tym zawsze pamiętamy i przedstawiamy osobiste sprawy Panu? Jezus może spełnić nasze prośby, przemienić nasze życie, dosłownie dokonać cudu, o ile z pełnym zaufaniem potrafimy złożyć w Jego dłonie to, co czasami określamy jako „niewiele”. Uczmy się od apostołów postawy zawierzenia, z którą złożyli w dłonie Jezusa pięć chlebów i dwie ryby. Jezus nakarmił tłumy i dokonał cudu. I w naszym życiu również może dokonać niezwykłych znaków.
 2. Dziękujemy ks. Adamowi Konopko - wikariuszowi naszej parafii, który od 1 sierpnia 2021 r. - obejmie urząd proboszcza w parafii pw. Chrystusa Króla w Radziejach, za czteroletnią posługę duszpasterską i katechetyczną. Życzymy mu Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej w nowej funkcji i w nowym środowisku.
 3. Wspominamy dziś św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Po Mszy świętej błogosławieństwo kierowców i pojazdów. Przy tej okazji będą zbierane ofiary do puszki na środki transportu dla misjonarzy.
 4. W poniedziałek (26 lipca) – wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny, dziadków Pana Jezusa.
 5. 1 sierpnia będziemy obchodzili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. Módlmy się o pokój w naszej Ojczyźnie i o mądrość wszystkim rodakom bowiem ciągle są osoby, które sieją zamęt w narodzie i dbają o interesy ościennych państw a nie Ojczyzny.
 6. Za tydzień z racji pierwszej niedzieli miesiąca po Mszy św. krótka adoracja Najświętszego Sakramentu. Tego dnia będą zbierane ofiary na pomoc poszkodowanych w powodziach na Zachodzie Europy.
 7. W przyszłą niedzielę odbędzie się promocja książek dr Wandy Półtawskiej, wieloletniej współpracownicy św. Jana Pawła II, cudownie uzdrowionej przez św. o. Pio. Jej książka „Uczcie się kochać” jest poradnikiem dla małżeństw, rodziców i młodzieży, pełnym przykładów z życia. Kosztuje 25 zł.
 8. W związku ze zbliżającą się beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz siostry Elżbiety Róży Czackiej, zapraszamy do udziału w 33-dniowych rekolekcjach: Rekolekcje BEATYFIKACJA33, które rozpoczną się 6 sierpnia i potrwają do 8 września. Jest to propozycja duchowego przygotowania do beatyfikacji. Rekolekcje zostały przygotowane przez Fundację Tota Tua we współpracy z Archidiecezją Warszawską. Materiały powstały na bazie rekolekcji ODDANIE33. BEATYFIKACJA33 to rekolekcje w formie materiałów drukowanych, audio oraz video. Wszystkie materiały będą dostępne na stronie: www.beatyfikacja33.pl
 9. W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Wandy Ilwickiej i Donaty Gudan. Wieczny odpoczynek...
 
XVI Niedziela w ciągu roku 18.07.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 24 lipca 2021 21:12
 1. Jutro, z racji 19 dnia lipca i trwającego w Kościele Roku Świętego Józefa, po Mszy św. wieczornej będziemy się modlić w intencji naszych rodzin, adorując Najświętszy Sakrament i słowami litanii, przyzywając wstawiennictwa św. Józefa.
 2. W tym tygodniu:
  • – w czwartek – święto św. Marii Magdaleny, nazywanej Apostołką Apostołów;
  • – w piątek – święto św. Brygidy (1303-1373), zakonnicy i patronki Europy.
 3. Zapraszamy na nabożeństwa stałe w naszej parafii: w środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, we wtorek w Kaplicy nabożeństwo do Pana Jezusa Klęczącego a w piątek Droga Krzyżowa. Adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele - w ciszy po Mszy św. porannej do wieczornej, a w Kaplicy dzień i noc. Codziennie w kościele przed Mszą św. wieczorną jest różaniec. Pamiętajmy także, aby wstąpić na chwilę rozmowy z Jezusem czekającym na nas w tabernakulum, kiedy będziemy przechodzić obok kościoła lub kaplicy.
 4. Od 1 sierpnia 2021 r. - ks. Adam Konopko - wikariusz naszej parafii - obejmie urząd proboszcza w parafii pw. Chrystusa Króla w Radziejach. Dziękujemy mu za posługę duszpasterską i katechetyczną w naszej parafii i życzymy Bożego błogosławieństwa w nowej funkcji i w nowym środowisku. Za tydzień na Mszy św. o godz. 12.00 pożegnanie ks. Adama.
 5. Za tydzień będziemy wspominać św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Po każdej Mszy świętej błogosławieństwo pojazdów. Przy tej okazji będą zbierane ofiary do puszki na środki transportu dla misjonarzy. Pamiętajmy jednak, że błogosławieństwo nie zwalnia nas z obowiązku zachowania rozsądku i wyobraźni na drodze.
 
XV Niedziela w ciągu roku 11.07.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 10 lipca 2021 20:31
 1. W okresie wakacyjnym, urlopów, odpoczynku gromadzimy się na Mszy świętej, by ze źródła, jakim jest Bóg, zaczerpnąć siły i przyjąć wszelkie dary i łaski dla nas przygotowane. Niezależnie od różnych sytuacji, które pojawiają się na drodze naszej wiary, odkrywamy, że Bóg nigdy nie zmienia swojego wyboru i zawsze przerzuca mosty między sobą a naszym życiem, posyła do nas proroków, abyśmy przez odnawianie przymierza zawsze byli Jego wybranym narodem.
 2. W tym tygodniu:
  • – w poniedziałek (12 lipca) – wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika - współpatrona diecezji;
  • – w piątek (16 lipca) – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, nazywanej Matką Bożą Szkaplerzną.
 3. W najbliższą sobotę, 17 lipca 2021 r. odbędzie się XVI Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Rajgrodzie. Początek spotkania o godz. 10.30., a o godz. 12.30. będzie sprawowana Msza św. z aktem zawierzenia Matce Bożej.
 4. Do nabycia wakacyjny numer "Martyrii" na lipiec i sierpień (po 3 zł.).
 5. Zachęcamy do wyruszenia na pielgrzymi szlak do Wilna i na Jasną Górę.
 6. Na nowy tydzień, wakacyjny i urlopowy, życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela oraz polecamy wstawiennictwu św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce...
 7. W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Wandy Rółkowskiej, Jacka Bućko i Edwarda Chilińskiego. Wieczny odpoczynek...
 
XIV Niedziela w ciągu roku 04.07.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 03 lipca 2021 20:43
 1. Czas wakacji, urlopów, odpoczynku jest okazją do pogłębiania relacji z Bogiem przez modlitwę, lekturę Pisma Świętego, celebrowanie niedzieli i spotkania na Mszy świętej, na które wcześniej, może z powodu zabiegania, musieliśmy znaleźć czas. Teraz możemy go zaplanować, by spotkać Jezusa, który jest naszym bratem podobnym do nas we wszystkim oprócz grzechu. Zadbajmy, zwłaszcza w tym czasie, by spotkanie z Jezusem było zawsze spotkaniem godnym Jego miłości.
 2. W lipcu i sierpniu Msze św. w dni powszednie o 7.00 i 19.00, a w kaplicy o 18.00; natomiast w niedziele: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 (w kaplicy) i 19.00 (w kościele). Kancelaria czynna we wtorek, środę i czwartek od 16.30 do 17.30, a w sobotę od 9.00 do 10.00.
 3. Do nabycia wakacyjny numer "Martyrii" na lipiec i sierpień (po 3 zł.).
 4. Zachęcamy do wyruszenia na pielgrzymi szlak do Wilna i na Jasną Górę.
 5. Na nowy tydzień, wakacyjny i urlopowy, życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela oraz polecamy wstawiennictwu św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce...
 
XIII Niedziela w ciągu roku 27.06.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 27 czerwca 2021 07:33
 1. Kończy się czerwiec – miesiąc szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Jezusa. Mamy za co Boga uwielbiać i za co przepraszać. Zapraszamy na ostatnie w tym miesiącu nabożeństwa czerwcowe codziennie po Mszy świętej wieczornej.
 2. We wtorek 29 czerwca uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze św. o 7.00, 10.30, 17.00 (w kaplicy) i 18.00. Taca na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
 3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich. W piątek okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej a w sobotę uczcijmy Niepokalane Serce NMP przepraszając za nasze niewierności i znieważenia.
 4. Od 1 lipca do 31 sierpnia zmienia się godzina Mszy św. w kaplicy - będzie o 18.00 i wieczornej w kościele - będzie o 19.00. Kancelaria czynna we wtorek, środę i czwartek od 16.30 do 17.30, a w sobotę od 9.00 do 10.00.
 5. Dzisiaj ofiary do puszek na fundusz duszpasterstwa młodzieży diecezji ełckiej.
 6. Zapraszamy do udziału w wakacyjnej pielgrzymce mężczyzn do Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej w dniu 30 czerwca (w środę). Wyjście spod Kaplicy Pana Jezusa Klęczącego o  godz. 20.15. Około 23.00 Msza święta w Kaplicy i powrót podstawionym autokarem ok. 23.30.
 7. Kustosz sanktuarium w Studzienicznej zaprasza w sobotę, 3 lipca na Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych. Program pielgrzymki rozpoczyna się o godz. 11.00 powitaniem i konferencją; później różaniec; o 12.00 Msza św. i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
 8. Zapraszamy do udziału w 29 Ełckiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę - od 28 lipca do 11 sierpnia. Od 1 lipca mogą się zapisywać osoby od 16 roku życia; koszt 300 zł.; ilość miejsc ograniczona. Przewodnik Grupy Augustów - ks. Eryk Szamatowicz zaprasza na spotkanie organizacyjne do bazyliki 1 i 8 lipca o godz. 19.00. Osoby, które nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce mogą składać swoje intencje, które pielgrzymi zaniosą do Matki Bożej.
 9. Na nowy tydzień, wakacyjny i urlopowy, życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela oraz polecamy wstawiennictwu św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce...
 10. W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Andrzeja Łapińskiego i Henryka Taraszewskiego. Wieczny odpoczynek...

 
XII Niedziela w ciągu roku 20.06.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 20 czerwca 2021 18:32
 1. Msza św., w której uczestniczymy jest cudem dokonującym się na naszych oczach, lecz rzadko tak o niej myślimy. Może gdyby wśród nas Jezus dokonał tak spektakularnego znaku jak ucieszenie burzy na jeziorze Genezaret, przypadlibyśmy Mu do stóp. A tu, na tym ołtarzu, w czasie każdej Ofiary Eucharystycznej dokonuje się cud: Bóg staje wśród nas i jest dla nas pokarmem. Niech nigdy nie zabraknie nam wiary w słowa Jezusa: „[…] Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20).
 2. Nabożeństwo czerwcowe w naszym kościele codziennie po Mszy św. wieczornej. Zadbajmy o to, byśmy choć raz rodzinnie stanęli przed obliczem Jezusa utajonego w Najświętszym Sakramencie.
 3. W środę przypada Dzień Ojca. Zapraszamy do modlitwy za wszystkich ojców w naszej parafii, by wzorem św. Józefa odważnie podejmowali wyzwania wynikające z ich powołania.
 4. W czwartek - 24 czerwca - uroczystość odpustowa Narodzenia św. Jana Chrzciciela, który wzywał do nawrócenia i przygotował drogę Jezusowi. Wskazał Jezusa jako Baranka Bożego. On jest Patronem naszego kościoła i parafii. Nie będzie Mszy św. w kaplicy, bo odpust możemy uzyskać tylko w kościele! Tę uroczystość rozpoczniemy już wieczorem w środę Mszą świętą wigilijną o godz. 18.00. W dzień uroczystości Msze święte o 7.00, 11.00 z procesją wokół kościoła (zapraszamy wszystkich uczestników orszaku procesyjnego) i 18.00.
 5. W piątek zakończenie roku szkolnego i katechetycznego. Zapraszamy na Mszę świętą dziękczynną na godz. 18.00 za wszelkie dary i łaski, których Bóg udzielił nam w tym roku: za pracę wychowawczą naszych nauczycieli, katechetów, pedagogów, pracowników szkoły oraz za naukę dzieci i młodzieży.
 6. Na czas wakacji i urlop zabierzmy ze sobą różaniec, modlitewnik oraz Pismo Święte i w każdą niedzielę bądźmy na Mszy świętej, bo dzisiaj wielu uważa się za katolików, a praktycznie nimi nie są, bo nie żyją według Bożych i kościelnych przykazań.
 7. Biskup Ełcki Jerzy Mazur odwołał dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej. Od dzisiaj wszyscy diecezjanie i wierni przebywający na terenie diecezji ełckiej są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy świętej niedzielnej i w święta nakazane. Treść dekretu znajduje się na tablicy ogłoszeń.
 8. W następną niedzielę będą zbierane ofiary do puszek na fundusz duszpasterstwa młodzieży diecezji ełckiej.
 
XI Niedziela w ciągu roku 13.06.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 13 czerwca 2021 07:20
 1. Od przyszłej niedzieli 20 czerwca br. zostaje zdjęta  dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i dni świąteczne.
 2. Zapraszamy na nabożeństwo czerwcowe codziennie po Mszy św. wieczornej. To już prawie połowa miesiąca, więc zapytam siebie, czy uczestniczę w nabożeństwach ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, czy modlę się Koroną do miłosierdzia Bożego czy korzystam z sakramentu pokuty i pojednania. W zabieganym świecie nie można zgubić tego, co najistotniejsze – spraw duszy.
 3. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zatroszczyli się o oprawę uroczystości i oktawy Bożego Ciała, i całemu orszakowi procesyjnemu. Dziękuję za to piękne świadectwo wiary i miłości do Boga, który żyje dla nas w Najświętszym Sakramencie. Niech to ośmiodniowe uwielbienie Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie rozciągnie się na cały rok.
 4. Od 14 czerwca salezjanie w Suwałkach zapisują na 31. Międzynarodową Pielgrzymkę Pieszą Suwałki - Wilno. Zapraszają osoby zaszczepione i te, które w ostatnim półroczu przeszły koronawirusa, a pozostałe do duchowego włączenia się w dzieło pielgrzymki. Więcej informacji na plakacie, ulotkach i stronie internetowej: www.suwalki-wilno.salezjanie.pl.
 5. Na nowy tydzień życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela oraz polecamy wstawiennictwu św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce...
 6. W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Janusza Godlewskiego. Wieczny odpoczynek...
 
X Niedziela w ciągu roku 06.06.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
sobota, 05 czerwca 2021 20:40
 1. Trwamy w oktawie Bożego Ciała. Codziennie po Mszy św. wieczornej nabożeństwo czerwcowe z procesją, a w czwartek obrzęd błogosławieństwa wianków.
 2. W piątek, 11 czerwca, uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jest to także Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.
 3. W sobotę wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
 4. Chrzty w naszej parafii odbywają się w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 10.30 i trzecią - o 12.00. Katecheza dla rodziców i chrzestnych w piątek poprzedzający dzień chrztu po Mszy św. wieczornej.
 5. Kancelaria do końca czerwca czynna we wtorki, środy i czwartki od 16.30 do 17.30, a w soboty - od 9.00 do 10.00.
 6. Do nabycia czerwcowa "Martyria" po 3 zł.
 7. Na nowy tydzień życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela oraz polecamy wstawiennictwu św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce...
 
NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY 30.05.2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Zdzisław Kamiński   
niedziela, 30 maja 2021 07:29
 1. Stajemy dziś wobec największej tajemnicy wiary, która mówi, że jest jeden Bóg w trzech Osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Próbujmy zrozumieć tę prawdę nie tyle umysłem, ile światłem wiary, bowiem nie o zrozumienie chodzi, ale o tajemnicę miłości, która spaja Osoby Boskie i w której my także mamy swoje miejsce.
 2. Jutro ostatni dzień maja. Nabożeństwo majowe po Mszy św. wieczornej, a od wtorku czerwcowe. Codziennie będziemy śpiewać Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 3. W najbliższy, pierwszy czwartek miesiąca - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Msze św. według porządku niedzielnego. Nie będzie Mszy św. o godz. 12.00. Po Mszy św. o godz. 10.30 odśpiewamy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i wyruszy procesja wokół kościoła. Proszę wspólnoty: Oazę Dorosłych, Domowy Kościół, Odnowę w Duchu Świętym i Rycerzy Jana Pawła II o przygotowanie czterech ołtarzy. Zapraszamy na godz. 16.00 w poniedziałek i wtorek do przygotowania drogi procesyjnej.
 4. Przez całą oktawę Bożego Ciała po Mszy św. o godz. 18.00 procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Zapraszamy do uwielbienia Jezusa Eucharystycznego obecnego w Najświętszym Sakramencie.
 5. W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii świętej wynagradzającej. Odwiedziny chorych przed wakacjami w godzinach przedpołudniowych. Zatroszczmy się o bliskich, przyjaciół i sąsiadów, aby nie umierali bez sakramentów świętych.
 6. W tym tygodniu pierwsza sobota miesiąca, kiedy wspominamy Niepokalane Serce Maryi.
 7. Na nowy tydzień życzymy Bożej opieki, zdrowia i odwagi św. Jana Chrzciciela oraz polecamy wstawiennictwu św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce...
 8. W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Marii Galickiej. Wieczny odpoczynek...
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2
Main page Contacts Search Contacts Search