Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela

Al. Jana Pawła II 14
16-300 Augustów
tel
. 734686050

 
janchrzciciel.augustow.p
l

nr rachunku bankowego: 06 9334 0001 0030 0156 2162 0010

Start Archiwum
Analiza i koncepcja duszpasterstwa wspólnoty parafialnej pw. Św. Jana Chrzciciela w Augustowie w roku 2010 i zamierzenia na 2011 rok PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Furmanik   
sobota, 08 stycznia 2011 22:29

Dane ogólne:

Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Augustowie liczy około 5860 mieszkańców i zasadniczo wszyscy są ochrzczeni, ale nie wszyscy angażują się czynnie w życie wspólnoty. Około 600 osób jest formalnie zameldowanych na terenie parafii, ale albo mieszka za granicą lub w innej parafii czy miejscowości. Zamieszkują także rodziny i osoby, które nie mają żadnego kontaktu ze wspólnotą Kościoła. Są to także rodziny i osoby innych konfesji.

W niedzielnej liturgii regularnie angażuje się około 1/3 Parafian. Ta część tworzy dość aktywne gremium osób i rodzin tak modlitewnie, organizacyjnie jak i dźwiga ciężar utrzymania parafii. 2/3 sporadycznie bierze udział w nabożeństwach i okazjonalnie, chrzty, śluby, pogrzeby zmuszonych jest mieć kontakt z Parafią. Zatem połowa Parafii jest wyzwaniem dla nowej ewangelizacji i fascynacji osobą i nauką Jezusa Chrystusa.

W minionym roku 30 par małżeńskich stanęło na ślubnym kobiercu. Przez sakrament chrztu do wspólnoty kościoła włączyliśmy 65 dzieci. Na miejsce wiecznego odpoczynku odprowadziliśmy 35 osób z naszej parafii. Optymistyczne jest to, że dwa razy więcej dzieci rodzi się niż odchodzi z tego świata. To znak ze parafia jest młoda i dynamiczna.

Zasadniczo i tradycyjnie małżeństwa młode i dojrzałe angażują się w życie Kościoła. Cechą naszej wspólnoty jest wrażliwość na nieszczęścia i hojność wspomagania powodzian czy ofiarność do puszek. Niewątpliwe troska o potrzebujących znamionuje działalność parafialnej „Caritas”.

Najbardziej dynamiczną i najbardziej uśpioną grupą a raczej nieobecną w naszej Parafii są młodzi: gimnazjaliści, młodzież szkół średnich i studenci. Młodzież przygotowująca się do bierzmowania wprawdzie pojawia się w wyznaczonych momentach, ale po roku czasu widzę, że nie potrafimy ich zafascynować i porwać dla Chrystusa mimo podejmowanych prób. Staramy się angażować młodych w wolontariat, Caritas, harcerstwo, oazę, spotkania biblijne czy choćby zagospodarowanie czasu wolnego przez zespół muzyczny, dyskoteki, zabawy, wyjazdy, pielgrzymki. Zamierzam wspólnie z rodzicami, nauczycielami i samymi młodymi szukać form zaangażowania.

Od liczby mieszkańców, czyli 5860 osób, naliczane są podatki do Urzędu Skarbowego, ZUS i do urzędów diecezjalnych. W Parafii składane ofiary na tacę i przy posługach są dobrowolne.

Dwie tace każdego miesiąca przeznaczone są na cele poza parafialne, jak utrzymanie urzędów diecezjalnych i seminarium duchownego, na misje, na pomoc kościołowi na Wschodzie, na Nuncjaturę Apostolską, na utrzymanie grobu Pańskiego w Jerozolimie, na budowę klasztoru Sióstr Karmelitanek, rozbudowę seminarium, etc. Poważnym wydatkiem są rachunki za olej opałowy, energię elektryczną, wodę i wywóz śmieci, sprzątanie świątyni, ubezpieczeni wszystkich budynków od wypadków losowych, etc. Znaczne sumy wydawane są na nieustanne naprawy i remonty.


Podsumowanie minionego roku:

Duchowe:

a) zauważamy coraz więcej młodych małżeństw z dziećmi w kościele i otwartych na zaangażowanie.
b) bardzo dużo wiernych przystępuje do sakramentu pojednania i Komunii św.
c) 7 Szafarzy zanosi Eucharystię chorym.
d) rekolekcje owocne wielkopostne –powstała grupa Oazy dorosłych oraz nowy krąg Domowego Kościoła, 3 zastępy zuchowe  
e) Parafialny Klub Turystyki Rowerowej
f) Wspólnota Seniora
g) Poradnia życia małżeńskiego i poradnia psychologiczna
h) dzieci i młodzież wyjeżdżały na rekolekcje, wakacje i obozy szkoleniowe oraz prowadzone były półkolonie przy parafii


Materialne:

a)    Dużym nakładem środków wykonane zostało zaplecze sanitarne (toalety, pomieszczenie na przechowywanie sprzętu do sprzątania, ogrzewanie i przygotowanie do zagospodarowania chóru w zaplecze kuchenne i sanitarne)
b)    łazienki dla księży i remont mieszkań na wikariatach
c)    Wyremontowane schody przed kościołem, balustrady
d)    Wymieniona kostka i krawężniki przed bramą główną świątyni
e)    Remont pieców grzewczych w kościele i na plebanii, wymiana hydroforu
f)    około 20 nowych ornatów i alb, nowe kielichy i bursy z puszkami do Najświętszego Sakramentu i naczynka na oleje święte, sutanny czerwone dla ministrantów
g)    Ogrzewanie na chórze dla Siostry w kaplicy oraz remont instalacji grzejników oraz zainstalowanie świecznika mosiężnego w sklepieniu kaplicy
h)    Poręcze przy schodach do sal pod prezbiterium oraz kratki przed wejściami
i)    Wyremontowane drzwi wejściowe do świątyni
j)    Wyposażenie salek w naczynia i termosy, zestaw ławek i stołów składanych.


Zamierzenia na bieżący rok:

Duchowe:

a)    tematyczne przygotowywane rekolekcje pozostawiające konkretny ślad we wspólnocie
b)    angażowanie ludzi do współtworzenia liturgii, formacja liderów grup, ożywienie wspólnot i tworzenie nowych wspólnot.
c)    Opracowanie nowego programu przygotowania do bierzmowania młodzieży klas II gimnazjalnych.
d)    Przygotowanie programu katechezy dorosłych
e)    Przygotowanie programu misji parafialnych

Materialne:

a)    opracowanie optymalnego projektu wentylacji czy klimatyzacji świątyni i budynków parafialnych. Odgrzybienie obiektów.
b)    Ocieplenie budynków parafialnych, przebudowa plebanii, przebudowa garaży na sale spotkań z zapleczem kuchennym i sanitarnym, zbudowanie garaży wolnostojących.
c)    Wymiana pieców grzewczych lub zmiana systemu ogrzewania
d)    przebudowa otoczenia Groty – mostki kamienno-drewniane
e)    Zatroszczenie się o parkingi tak przy kapliczce jak i powiększenie parkingu przy kościele.
f)    Zakup nowego rzutnika slajdów lub ekranu multimedialnego
g)    Odnowienie krzyża misyjnego
h)    Przygotowanie planów koncepcyjnych kaplicy pogrzebowej
i)    Konieczny remont ogrodzenia wokół świątyni.

Serdecznie pragnę podziękować Parafianom za wsparcie modlitewne, gesty życzliwości i akceptacji oraz hojność materialną.

Słowo wdzięczności kieruję do urzędów i instytucji: Starostwa Powiatowego na czele z Panem Franciszkiem Wiśniewskim i Współpracownikami, Urzędu Miasta z Panem Kazimierzem Kożuchowskim i Współpracownikami, Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej. Dziękuję za współpracę dyrekcjom szkół, przedszkoli. Dziękuję firmom i zakładom rzemieślniczym życzliwość, fachowość i otwartość.

Niech Bóg Wszechmogący wynagrodzi wielkość dobroci Serca i błogosławi całej wspólnocie parafialnej w Nowym 2011 Roku, Bóg zapłać i Szczęść Boże.

 
Main page Contacts Search Contacts Search